Szukaj

Uraz czaszkowo-mózgowy, czyli wstrząśnienie mózgu u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Wstrząśnienie mózgu zwane także potocznie wstrząsem mózgu jest to krótkotrwałe, przemijające zaburzenie funkcji mózgu spowodowane zazwyczaj przez upadki, wszelkiego rodzaju urazy głowy, a także przez bicie dziecka. Głowna przyczyna uszkodzeń czaszkowo- mózgowych jest to uraz głowy. Objawy wstrząśnienia mózgu zależą od siły uderzenia oraz od spowodowanego urazu.


Jak zachowuje się dziecko, które doznało wstrząsu mózgu?

Kiedy nasze dziecko dostało urazu i ma wstrząśnienie mózgu wtedy możemy zauważyć u niego lekkie oszołomienie nawet całkowita utratę świadomości bądź tez utratę przytomności. Przeważnie dziecko nie wie gdzie się znajduje, co się z nim dzieję i jak doszło do urazu. Jest to częsty objaw pojawiający się u większości dzieci (występuje tzw. luka pamięciowa).

Dziecko wpatruje się w jeden punkt i jest zdezorientowane. Ma opóźnioną reakcję ruchową jaki i słowną. Jego mowa zazwyczaj jest niewyraźna trudna przez nas do zrozumienia. Zdarza się, że reaguje na pewne rzeczy nie adekwatnie do sytuacji np. płacze bez powodu.  Po upadku u dziecka w późniejszym czasie mogą wystąpić nudności i wymioty, zawroty  głowy. Dziecko ogólnie czuje się źle ma lęki, depresje i zaburzenia snu.

Jak dzielimy wstrząśnienie mózgu?

Mogą wystąpić różne  stopnie wstrząśnienia mózgu, jest to zależne od siły upadku i od nasileń zaburzeń jakie zostały spowodowane przez ten upadek.


Pierwszym stopień możemy określić jako lekki gdyż dochodzi w nim do przejściowego zaburzenia świadomości, zaburzenia ruchowej i ogólnej dezorientacji dziecka. Nie następuje utrata świadomości a objawy wstrząśnienia mózgu ustępują po 15 minutach.


Drugi stopień możemy zaliczyć jako trochę cięższy, gdyż następuje u dziecka utrata świadomości , przejściowe zaburzenie ruchowe, które utrzymują się dłużej niż 15 minut. Dziecko jednak nie traci przytomności.

Trzecie stopień zaliczamy do cięższych gdyż objawią wstrząśnienia mózgu towarzyszy utrata przytomności. Objawy utrzymują się bardzo długo 2- 3 dni.

Co należy zrobić gdy nasze dziecko doznało urazu
?

•    Kiedy u naszego dziecka doszło do urazu głowy przede wszystkim należy udać się z nim do lekarza. Wszelkiego rodzaju upadki mogą spowodować krwawienie do mózgu co jest przyczyną wielu późniejszych powikłań. W szczególności należy uważać na małe dzieci, noworodki i niemowlęta, gdyż jak twierdzą specjaliści wstrząśnienie mózgu dotyczy aż 57%  niemowląt.

•    Dziecko, które doznało wstrząśnienia mózgu prawdopodobnie zostanie w szpitalu na obserwacji przez kilka dni.

•    Kiedy jednak niebezpieczeństwo zostanie zażegnane musimy zapewnić dziecko odpowiednie warunki w domu. Pamiętajmy o tym aby nasza pociecha pozostała przez kilka dni w łóżku co zmniejszy bóle głowy.

•    Najlepszą pozycja dla dziecka będzie położenie go z lekko uniesionym tułowiem co usprawni dopływ krwi do mózgu.

•    Dziecko powinno przebywać w cichym otoczeniu i najlepiej gdy nie będzie nadwyrężało wzroku, dlatego zależy
zakazać mu oglądania telewizji jak i również czytania książek.









Komentarze do: Uraz czaszkowo-mózgowy, czyli wstrząśnienie mózgu u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz