Używki - problem wśród młodzieży
Studenckie życie nie od dziś kojarzy się z hektolitrami alkoholu, zadymionymi klubami i wibrującą muzyką. Problem zaczyna się wtedy, gdy ta forma rozrywki staje się rutyną, a początkowa degustacja drinków i piwa przeradza się w nałóg. Nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że używki są dziś jednym z atrybutów udanej imprezy. Napoje wysokoprocentowe pomagają się rozluźnić, dodają pewności siebie, a człowiek ma wrażenie, że świat stał się piękniejszy.
Rzeczywistość rozmywa się ze światem fantazji, a najbardziej nawet zdumiewające iluzje wydają się być prawdziwe. Dlatego też klubowe imprezy czy spotkania towarzyskie są często suto zakrapiane napojami alkoholowymi. W takiej atmosferze nie trudno o nawiązanie przypadkowych znajomości, które w najlepszym wypadku zakończą się moralnym kacem o poranku. Zjawisko to stało się powszechne do tego stopnia, że nikogo dziś już nie dziwią alarmujące statystyki mówiące o tym, że ponad połowa nastolatków pije napoje alkoholowe przynajmniej raz na tydzień. Długotrwałe spożywanie alkoholu skutkuje jednak poważnym uzależnieniem, a wyjście z nałogu wymaga wiele czasu i silnej woli.
Podobnie problem przedstawia się, jeżeli chodzi o tak zwane twardsze używki. Narkotyki, do których dostęp mają już nawet gimnazjaliści, stały się nowym zagrożeniem dla współczesnej młodzieży. Postrzegane przez młode osoby jako synonim niezależności, buntu i luźnego stylu życia, stały się niemal kultowym symbolem współczesnej młodzieży. Narkotyki pomagają im bowiem dodać sobie energii i odwagi, pomagają zapomnieć o kompleksach czy problemach. Czy warto jednak dla kilku chwil pobudzenia i podekscytowania ryzykować własnym zdrowiem?
Zobacz również:
- Ile czasu możemy przeżyć pijąc jedynie piwo?
- Alkoholizm: dlaczego stosowanie „cudownego leku” jest zakazane we Francji?
- Czym jest kac?
- Picie alkoholu a planowanie dziecka
- Kąpiel po alkoholu może być niebezpieczna
- Amy Winehouse: czy można umrzeć z powodu nie picia alkoholu?
- Alkoholizm - przyczyny, formy, objawy, leczenie
- DDA - Dorosłe Dzieci Alkoholików
Dla wysokoprocentowych drinków coraz popularniejszą alternatywą wydają się być napoje energetyczne. Producenci dokładają starań, by tego typu produkty również kojarzyły się ze swobodną, nieskrępowaną imprezą. Zabawne spoty reklamowe, których targetem jest właśnie młodzież mają, wzbudzić przekonanie, że nie tylko alkoholowe drinki mogą zapewnić doskonałą zabawę. Z podobnym zjawiskiem mamy do czynienia, jeżeli chodzi o inne używki. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje biała tabaka, która w swoim składzie nie zawiera nikotyny.
Tajemniczo wyglądający biały proszek, który od razu kojarzy się z czymś nielegalnym jest jednak całkowicie bezpieczny. Składająca się na przykład z cukru winogronowego, mentolu, mączki ryżowej oraz olejków eterycznych Ozona Snuffy Weiss, jest obecnie niezwykle popularnym specyfikiem w środowisku młodzieżowym. Niewątpliwie plusem jest to, że zachowując właściwości odświeżające, preparat nie powoduje skutków ubocznych, a tym samym nie pociąga za sobą żadnych zdrowotnych konsekwencji. Nic więc dziwnego, że młode osoby, które chcą być zauważone i modne, a także pragną zamanifestować swoją niezależność, chętnie sięgają po tego typu specyfiki.
Być może nie wyeliminuje to problemu uzależnienia wśród młodzieży, ale niewątpliwie pomoże uchronić młode osoby, które nie chcąc rezygnować z młodzieżowej mody nie będą musiały już ryzykować własnym życie. Bo przecież bez szkodliwych używek życie nastolatków nadal może być luźne i wesołe, a udana impreza- bezpieczna.
Komentarze do: Używki - problem wśród młodzieży