W jaki sposób odstawić dziecko od piersi - wskazówki
Odstawianie dziecka od piersi jest procesem, który składa się z dwóch etapów. Większość matek ma problem z odstawieniem bobasa od piersi, gdyż nie jest to łatwe zarówno dla dziecka jak i dla matki. Dlatego warto zapoznać się z poniższymi informacjami, które mogą nam ułatwić to zadanie.
Większość matek nie jest świadomych, że proces odzwyczajania dziecka od pierś składa się z dwóch etapów.
- I etap - przyzwyczajanie dziecka do innych sposobów zaspakajania głodu
- II etap – ograniczanie karmienia piersią
Etap pierwszy
Pierwszy etap odzwyczajania dziecka od piersi zaczyna się w momencie gdy maluszek prócz ssania piersi zaczyna pić z kubeczka czy butelki lub spożywa pokarm podawany łyżeczką.
Dziecko uczy się korzystać z kubeczka około miesiąca. Dlatego jeśli masz w planach oduczyć maluszka ssania piersi, postaraj się zaznajomić malca z tą czynnością znacznie wcześniej.
Pamiętaj, że im dłużej dziecko ssie tylko i wyłącznie pierś, tym trudniej będzie go oduczyć ssania piersi matki. Wynika to z faktu, że im starsze dziecko tym bardziej jest oporne na zmiany.
Oto kilka wskazówek jak zachęcić maluszka do picia z kubeczka
- Opóźniaj czas karmienia
- Poproś o pomoc
Zobacz również:
- Jak wychować jedynaka?
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- Uczymy przez zabawę!
- Jaką rolę pełni ojciec w wychowaniu dziecka?
- 4 miesiąc życia, co nowego u bobasa?
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Postawy rodzicielskie i ich wpływ na zachowanie dziecka
- Urozmaicaj to co podajesz w kubku
- Używaj różnych kubków
- Bądź wytrwała
Etap drugi
Etap drugi polega na ograniczeniu karmienia piersią. Proces ten powinien obywać się powoli i stopniowo. Nie wolno nagle, z dnia na dzień odstawić maluszka od piersi. Taka sytuacja będzie miała niekorzystny wpływ na dziecko i matkę. Cały proces odstawiania dziecka od piersi powinien trwać kilka tygodni a nawet miesięcy.
Należy zrezygnować z odstawiania maluszka od piersi w momencie, gdy malec zmienia otoczenie, ma nową opiekunkę, itp. Wówczas bobas jest emocjonalnie rozdrażniony i nie należy go dodatkowo niepokoić brakiem możliwości ssania piersi matki.
Zaleca się, by naukę odstawiania dziecka od piersi matki rozpoczynając od opuszczania początkowo pojedynczych karmień. Powinno to trwać przez kilka tygodni. Przez taki czas dziecko oraz piersi matki przyzwyczają się do nowej sytuacji.
Początkowo warto zrezygnować z posiłków, które dla malca były najmniej konieczne. Brak ssania piersi należy zrekompensować dziecku podając mu mieszankę mleczną lub w przypadku starszych dzieci przekąskę z piciem. Na sam koniec należy zostawić rezygnację z porannego karmienia.
Proces odstawiania dziecka od piersi może zostać zakłócony przez bolesne ząbkowanie u dziecka.
Większość matek obawia się odstawienia dziecka od piersi. Uważają, że karmienie jest głównym sposobem utrzymania więzi między dzieckiem a matką. Jest to jak mylne rozumowanie. Co więcej okazuje się, że w większości przypadków odstawienia dziecka od piersi przyczyniła się do wytworzenia silniejszej więzi emocjonalnej, gdyż czas, który matka spędzała na karmieniu może poświęcić na zabawę z maluszkiem.
W trakcie oduczania dziecka ssania piersi możesz zaobserwować u maluszka ssanie kciuka, czy przytulanie się do kocyka. Dziecko w ten sposób rekompensuje sobie brak matczynej piersi. Postaraj się, aby pomóc maluszkowi przejść ten ciężki okres. Dlatego poświęć mu więcej uwagi niż zwykle.
Większość dzieci kiedy nauczy się samodzielnie spożywać pokarmy nie tęskni za czasami kiedy ssało pierś matki, natomiast znacznie częściej za tym okresem tęsknią matki.