Wady wymowy mogące występować u dzieci w wieku przedszkolnym
Problemy ze sprawnością językową dzieci w wieku przedszkolnym, ale i nie tylko, są źródłem zmartwień wielu rodziców. Jest wiele zaburzeń, które nieleczone mogą skutecznie doskwierać oraz obniżać komfort życia, nawet dzieciom w wieku przedszkolnym.
Jakie zaburzenia sprawności językowej mogą grozić dziecku?
Opóźnienie rozwoju mowy
Wyróżnić możemy dwie postacie owego zaburzenia – proste i złożone. Proste opóźnienie rozwoju mowy występuje wtedy, gdy dziecko rozwija się prawidłowo, w tzw. normie intelektualnej, rozumie mowę rodziców i innych domowników, wykonuje polecenia, a mimo to samo nie mówi. Problem ten uznaje się za zaburzenie u dzieci w wieku 3-4 lat. Z kolei złożona forma polega na tym, iż dziecko nie tylko nie mówi, bądź nie potrafi poprawnie się wypowiedzieć, ale również nie rozumie mowy innych ludzi. O ile w pierwszym przypadku opóźniona jest tylko „czynna” mowa, o tyle w drugim sytuacja jest dużo bardziej poważna, bowiem przyczynami takiego stanu rzeczy mogą być: ogólny niedorozwój, zaburzenia Centralnego Układu Nerwowego oraz zaniedbania środowiskowe.
Dyslalia
Jest to zaburzenie, które polega na tym, iż dziecko nie może poprawnie wymówić jednej bądź kilku głosek, dlatego zniekształca ich brzmienie, bądź wymawia je w sposób niezrozumiały dla otoczenia. Do tego zaburzenia możemy zaliczyć m. in.:
Zobacz również:
- O trudnych relacjach damsko-męskich, czy warto mieć sekrety przed partnerem?
- Jąkanie u dziecka
- Czy można udawać chorobę umysłową?
- Czy można naukowo uzasadnić kanibalizm?
- Bez strachu o swoją przyszłość - czyli o tym, jak zadbać o nadchodzący czas!
- Fałszywy przyjaciel gorszy od wroga?
- Jakie są zalety czytania książek?
- Czy moralności można się nauczyć?
- Sygmatyzm
- Rotacyzm
Jąkanie się
Dziecko wykazuje trudności w płynnym mówieniu, szczególnie podczas sytuacji dla niego trudnych emocjonalnie, gdy towarzyszy temu stres. Polega ono na zaburzeniu współdziałania narządów: oddechowego, artykulacyjnego oraz fonacyjnego. Sama świadomość z kolei, powoduje u dziecka silny lęk przed mówieniem oraz obawy przed wyśmianiem ze strony otoczenia.
Kiedy zauważamy u dziecka już początkowe trudności z wymową, które nie mijają, ale cały czas towarzyszą malcowi, należy udać się na konsultację logopedyczną. Niezwykle istotną sprawą, jest jak najwcześniejsze wykrycie zaburzeń, a więc diagnoza, jak również podjęcie skutecznego leczenia, które pomoże dziecku w pracy nad poprawną wymową, ale także zwiększy jego komfort psychiczny.
Przyczyny zaburzeń mogą być różne, jednakże do najczęściej spotykanych można zaliczyć:
- nieprawidłową budowę narządów artykulacyjnych oraz nieprawidłowe funkcjonowanie narządu słuchu
- wady zgryzu oraz kłopoty z uzębieniem
- niedostatecznie wykształcone bądź też zbyt napięte mięśnie języka
- choroby dróg oddechowych i zaburzenia oddychania
- nieprawidłowe wzorce środowiskowe
- ograniczony kontakt z rodzicami
- brak okazji do rozwoju mowy
Autor:
Sabina Maćkowicz
Komentarze do: Wady wymowy mogące występować u dzieci w wieku przedszkolnym