Szukaj

Witaminy dla dzieci

Podziel się
Komentarze1

Każdy z rodziców wie, ze brak witamin jak ich nadmiar prowadzi do poważnych chorób organizmu.  Witaminy są szczególnie ważne w czasie rozwoju dziecka jednak ich podawanie powinno być skonsultowane z lekarzem.Witaminy stanowią niezbędny składnik pożywienia dziecka, gdyż dzięki nim jest możliwe prawidłowy rozwój dziecka oraz  dobre funkcjonowanie wszystkich narządów.


Co należy wiedzieć o podawaniu witamin?

1.    Nie powinno się podawać dziecku preparatów wielowitaminowych.
2.    Zapewnij dziecku prawidłową dietę bogatą w produkty zawierające witaminy(warzywa, owoce i mięso). Niemowlęta karmione piersią otrzymują witaminy w mleku mamy, ale należy pamiętać o dodatkowym podawaniu witaminy D i K. Mleka modyfikowane posiadają niezbędne witaminy, więc nie potrzebne jest dodatkowe podawanie ich.
3.    Nie gotuj długo potraw, gdyż pod wpływem zbyt długo wysokiej temperatury i światła witaminy zawarte w pokarmach mogą ulec dezaktywacji.
4.    Preparaty witaminowe nie stosuje się podczas leczenia przeziębienia lub gdy dziecko ma inna infekcję.
5.    Dawkę podawania witamin ustala lekarz.
6.    Jeżeli mam jest wegetarianką i karmi swoje dziecko piersią musi dodatkowo  uzupełniać swoja dietę o suplementy witamin- jednak zaleca to lekarz.

Czy muszę podawać dziecku witaminę D?

Witamina ta jest bardzo ważna podczas rozwoju malucha, gdyż odpowiedzialna jest za prawidłowy rozwój szkieletu malca. Jej niedobór może prowadzić do krzywicy i odwapnienia kości zaś jej nadmiar będzie wiązał się z brakiem apetytu, wymiotami, nudnościami, zaburzeniami funkcjonowania nerek. Należy ją podawać dziecku po jednej kropelce dziennie, gdy jest karmione piersią. Natomiast kiedy nasz malec spożywa mleko modyfikowane nie musimy stosować dodatkowych preparatów witaminowych.
Witaminę D znajdziemy w mleku, maśle, serach, jajkach, wątróbce oraz rybach.


Czy muszę podawać dziecku witaminę K?

Witamina K jest niezbędna do prawidłowego krzepnięcia krwi oraz wzmacniania ścianek naczyń krwionośnych.  Dostarczana jest ona wraz z pożywieniem więc nie ma potrzeby jej podawania u starszych dzieci. Noworodki natomiast maja Male zapasy witaminy K dlatego profilaktycznie powinny one otrzymywać tą witaminę. Jeśli dziecko jest chore, przyjmuje antybiotyki, ma problemy z układem pokarmowym wtedy za zaleceniem lekarza można podawać dodatkowo dziecku witaminę K. Objawami niedoboru witaminy K mogą być krwawienia.
Źródła tej witaminy znajdziemy w szpinaku, marchewce pomidorach, ziemiankach i wątróbce.


Produkty zawierające witaminy:

Witamina A zapewnia prawidłowy stan nabłonków skóry, dróg oddechowych, moczowych i pokarmowych . Niedobór jej powoduje suchość  i łuszczenie skóry oraz podatność organizmu na infekcje. 
Źródło: wątróbka, tłuste ryby, mleko, żółtko jaj, marchewka, Salata, szpinak,

Witamina B1 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i krwionośnego . Bierze ona udział w rozkładzie węglowodanów. Niedobór objawia się przez stałe zmęczenie , skłonności do zapominania i depresji, drażliwość u dziecka.
Źródło: zboża z pełnego ziarna, drożdże, wieprzowina, mleko warzywa strączkowe.

Witamina B2 u dzieci bierze udział w procesie wzrostu oraz odpowiedzialna jest za prawidłowe funkcjonowanie wzroku. Niedobór witaminy B2 powoduje pękanie kącików ust, łzawienie oczu, zapalenie języka.  Witaminę tą znajdziemy w nerkach, wątróbce, mleku, serach  oraz warzywach liściastych.

Witamina B6 odpowiedzialna jest za tworzenie się hemoglobiny w krwi  oraz za dobre funkcjonowanie układu nerwowego. Objawy niedoboru związane są ze złym wchłanianiem tej witaminy i są to niedokrwistość, zapalenia skóry, drgawki. Zawierają ją pokarmy: mięso, wątróbka, ryby, mleko , zboża, chleb pełnoziarnisty, soja.

Kwas foliowy odpowiedzialny jest za przemianę materii a także dojrzewanie erytrocytów. Niedobór prowadzi do niedokrwistości i opóźnionego wzrostu u dzieci. Znaleźć go możemy w wątróbce, roślinach strączkowych, soi, orzechach, świeżych owocach oraz warzywach zielono listnych.

Witamina B12
ważną rolę odgrywa w czasie tworzenia kwasów nukleinowych oraz dojrzewania czerwonych krwinek. Niedobór może pojawić się w czasie złego trawienia. Źródła jej to wątróbka, ryby, mięso, mleko, jajka.

Witamina C jest odpowiedzialna za wytwarzanie przeciwciał odpornościowych. Pomaga w przyswajaniu żelaza oraz bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek. O jej nie doborze świadczy bladość skóry, krwawienie dziąseł, brak apetytu oraz zmęczenie dziecka. Znajduje się ona w owocach, papryce, chrzanie, brokułach, burakach, ogórkach i papryce


Komentarze do: Witaminy dla dzieci (1)

marusia
marusia 12-11-2010 20:52

Kidabion

1

Ostatnio znalazłam fajny sposób na uzupełnienie witamin i NNKT Omega-3 w diecie mojego malucha - kupiłam mu syrop Kidabion. Mały dostaje ten syropek 2 razy dziennie od trzech miesięcy i muszę przyznać, że naprawdę wzmocn... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze