Szukaj

Woda w diecie niemowląt

Podziel się
Komentarze0

Woda odgrywa ważną rolę w codziennej diecie każdego człowieka – a zwłaszcza bardzo małego człowieka, który dopiero wyrabia sobie nawyki żywieniowe. Niestety, jak pokazują badania Centrum Zdrowia Dziecka i Fundacji NUTRICIA, polskie mamy zbyt często zapominają o znaczeniu wody w żywieniu niemowląt, chociaż to właśnie woda jest najlepszym pierwszym napojem dziecka. Warto o tym pamiętać szczególnie w upalne lato.



W początkowym okresie życia, mleko matki zapewnia zdrowemu dziecku wystarczającą ilość płynów.  Około 6. miesiąca życia dietę niemowlęcia rozszerzamy zarówno o nowe pokarmy, jak i o nowe napoje. Wtedy mamy zbyt często sięgają po różnego rodzaju słodkie soczki, herbatki, kompoty, które w znacznej większości nie są przeznaczone niemowląt i małych dzieci.  Tymczasem w pierwszej kolejności powinny wybrać wodę - dobrej jakości, niskozmineralizowaną, niskosodową i niskosiarczanową.

Badanie Centrum Zdrowia Dziecka i Fundacji NUTRICIA* nie pozostawia złudzeń. Aż 55% polskich mam podaje niemowlętom słodkie napoje, również w nocy. Nawet woda jest niepotrzebnie dosładzana. Tylko 10% do dopajania używa wody – podsumowuje Agnieszka Dolna, ekspert ds. żywienia Fundacji NUTRICIA.

Dlaczego woda?

Okres niemowlęctwa to niezwykle istotny czas w kształtowaniu nawyków żywieniowych człowieka. Podając słodkie napoje zamiast wody sprawiamy, że maluch wyrabia sobie przyzwyczajenie i preferencję słodkiego smaku. To powoduje, że znacznie mniej chętnie będzie np. zjadał warzywa a dużo chętniej – owoce i inne słodkie dania. Stąd już tylko krok do problemów z próchnicą, nadwagą, a nawet otyłością. Lepiej od razu przyzwyczajać dziecko do smaku czystej wody, kształtując w nim odpowiednie upodobania smakowe. Dodatkowo, zalety wody jako napoju trudno przecenić. Oczyszcza organizm, przeciwdziała zaparciom, a przy tym znakomicie gasi pragnienie i nie dostarcza energii. 


Soki czy herbatki przeznaczone dla dzieci powinny być podawane z umiarem – przypomina Agnieszka Dolna. Przykładowo, niemowlę może pić soki tylko w dzień, w ilości nie większej niż 150 ml na dobę, możemy też podawać je w formie rozcieńczonej wodą. W pierwszej kolejności podawajmy jednak naszemu maleństwu wodę pitną odpowiednio dobraną do potrzeb niemowlęcia.


Woda dobrze dobrana


Najlepsza dla niemowląt jest naturalna woda mineralna lub źródlana. Ale uwaga, nie każda woda butelkowana nadaje się dla tak małych dzieci. Wybierajmy zatem wodę niskozmineralizowaną (zawartość soli mineralnych poniżej 500 mg/litr), niskosodową (poniżej 20 mg/litr) oraz niskosiarczanową (poniżej 20 mg/litr). Wszystkie te informacje znajdziemy na etykiecie butelki. W razie wątpliwości - dobrym pomysłem będzie kierowanie się pozytywną opinią Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Matki i Dziecka lub Państwowego Zakładu Higieny.

Przed podaniem dziecku, wodę źródlaną możemy dodatkowo przegotować, oraz przestudzić. Taka woda nadaje się również do przygotowania posiłków.  Natomiast naturalne wody mineralne przeznaczone są tylko do picia,
a nie do gotowania.

Ile wody dla niemowlęcia?

Jeśli rozpoczęliśmy już rozszerzanie diety niemowlęcia, pamiętajmy o dopajaniu. Dziecko ważące do 10 kg powinno dziennie otrzymywać ok. 100 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. Część z potrzebnej dawki płynów - ok. 1/3 - maluch dostaje razem z jedzeniem. Resztę powinien po prostu wypić. Warto kontrolować ilość podawanych niemowlęciu płynów, bowiem odwodnienie może być bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia naszego maleństwa. O odwodnienie szczególnie łatwo podczas letnich upałów, a także przy biegunkach lub wymiotach.  Jeśli maluch jest senny i apatyczny, ma suche usta, rzadko oddaje mocz i płacze bez łez - w takiej sytuacji należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.