Wpływ telewizji na rozwój dziecka
Obecnie telewizja jest jednym z największych wrogów wychowania. Nie tylko hamuje rozwój dziecka, ale nawet uwstecznia malca. Dla niektórych rodziców oglądanie telewizji przez dziecko gwarantuje chwile spokoju i odpoczynku. Należy zadać sobie pytanie czy takie rozwiązanie nie powoduje zbyt poważnych konsekwencji?
Skutki oglądania telewizji przez dziecko
Ciągłe i nieustanne przesiadywanie malucha przed telewizorem może mieć bardzo negatywny wpływ na rozwój dziecka. Oto najczęstsze skutki spowodowane nadmiernym oglądaniem telewizji:
- Syndrom ,,tępego warzywa”
Niestety zdarza się , że dzieci oglądające telewizję w nadmiarze porównywane są do bezmyślnych stworów. Co więcej nadmierne spędzanie czasu przed telewizorem powoduje spowolnienie trawienia, co prowadzi do otyłości.
- Niedostateczna aktywność fizyczna, intelektualna i społeczna
Oglądanie telewizji powoduje, że dzieci maja mniej ruchu i zamiast biegać i bawić się z rówieśnikami. Co więcej przez oglądanie telewizji spowolniony jest również rozwój intelektualny i społeczny. Dzieci nie rozwijają swoich umiejętności manualnych, rozumowania oraz nie zaspokajają swoich potrzeb wystarczająco. Niestety telewizor nie jest w stanie wszystkiego zastapić.
To kolejny skutek spowodowany spędzaniem czasu przed telewizorem. Okazuje się, że to właśnie telewizja jest przyczyna wzrostu otyłości wśród najmłodszych. Dzieci siedzące przed telewizorem jedzą znacznie więcej niż pozostałe a dodatkowo są znacznie mniej aktywne. Połączenie tych dwóch czynników prowadzi do otyłości już we wczesnym dzieciństwie.
- Wyższy poziom cholesterolu
Oglądanie telewizji ma również wpływ na podwyższenie poziomu cholesterolu. Znaczący wpływ na tą sytuacje mają reklamy telewizyjne, które propagują niezdrowy tryb życia. Co więcej rodzice nie zwracają uwagi na dietę dziecka podając maluszkowi różnego rodzaju przekąski i przegryzacze.
Oglądanie przemocy w telewizji oraz różnego rodzaju brutalnych scen ma ogromny wpływ na psychikę dziecka. Powoduje to obojętność u dziecka na krzywdę wyrządzaną bliźniemu oraz uczy nieprawidłowych wzorców postępowania.
Małe dzieci nie potrafią rozróżnić rzeczywistości od fikcji. W związku z tym oglądanie agresywnych i brutalnych bajek w telewizji powoduje u nich wzrost leku. Dzieci fantazjują, utożsamiają się ze bohaterami kreskówek. Kiedy oglądają bajkę wydaje się, że nie ma to wpływu na ich psychikę, jednak przerażające sceny powracają w nocy w marzeniach sennych. Jest to spowodowane tym, że dzieci mają tendencje do myślenia, że to co dzieje się na ekranie może przydarzyć się również im.
- Mniejsze zdolności adaptacyjne
Dzieci, które spędzają dużo czasu przed telewizorem maja problemy z zaaklimatyzowaniem się wśród rówieśników. Co więcej badania pokazują, że telewizja powoduje bezradność u dzieci oraz niemożność poradzenia sobie z codziennymi problemami.
- Opóźnienie w rozwoju społecznym i intelektualnym
Dzieci spędzające czas przed telewizorem maja znacznie więcej problemów związanych z nauką. Towarzyszą mu przede wszystkim problemy związane z nauką czytania i pisania. Co więcej oglądanie telewizji hamuje zainteresowanie książkami oraz nauka. Każdy z nas wie, że telewizja jest złodziejem czasu w związku z tym nie powinno cię dziewic, że twój maluszek oglądając telewizję będzie miał mniej czasu na naukę co jest związane z trudnościami w nauce.
- Osłabienie wyobraźni i kreatywności
Telewizja nie pozwala dziecku marzyć, kreować swojego świata samodzielnie. Proponuje dziecku już wykreowaną rzeczywistość, która nie wymaga samodzielnej twórczości dziecka.
- Osłabienie więzi rodzinnych i społecznych
Dziecko, które spędza znaczna ilość czasu przed telewizorem jest znacznie słabiej emocjonalnie związane ze swoimi rodzicami. Najczęściej zdarza się tak, że rodzice również spędzają dużo czasu przed telewizorem w związku z tym nie maja czasu na wzajemne wtrażanie uczuć, wspólna rozmowę czy zabawę.
Komentarze do: Wpływ telewizji na rozwój dziecka (1)
Jakby tego było mało...
1Do wymienionych tu skutków dodałabym jeszcze niedobór witaminy D spowodowany siedzącym trybem życia – a ów niedobór z klei prowadzi do otyłości. W dzisiejszych czasach trzeba podawać dzieciom witaminę D (np. Vigantol) na... pokaż całość