Wszytsko o coachingu rodzicielskim
Rodzice coraz chętniej korzystają z pomocy coachów rodzicielskich, a szkoły oferujące warsztaty dla rodzin przeżywają prawdziwy boom. Jak wybrać odpowiedni rodzaj spotkań i czym należy kierować się przy wyborze szkoły i coacha? Polscy rodzice przekonali się, że coaching rodzicielski i warsztaty pomagają lepiej zrozumieć swoje dzieci i kształtować rodzinne relacje.
Na rynku pojawiają się kolejne szkoły, które oferują pomoc w świadomym wychowaniu i nawiązaniu kontaktu z pociechami. Zanim zdecydujemy się na wybór jednej z nich warto dowiedzieć się, jak powinna wyglądać modelowa współpraca z coachem rodzicielskim.
Czego właściwie uczy coach rodzicielski?
Tematyka warsztatów skierowanych dla dzieci i rodziców stale się poszerza. Rodzice mogą już przebierać w kursach specjalistycznych np. noszenia dziecka w chuście, tych pomagających w radzeniu sobie z niesfornym dwulatkiem lub rozwijających kompetencje emocjonalne dziecka. Są również warsztaty ogólne, których celem jest rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, rodzicielskich i pomaganie rodzicom w rozwiązywaniu problemów wychowawczych. - Każde szkolenie, warsztat czy spotkanie ma inne zadanie. Chodzi przede wszystkim o naukę właściwych form komunikacji w rodzinie i w rolach społecznych jakie pełnimy w domach - mówi coach rodzicielski i psycholog Patrycja Ponikiewska z Akademii Inspiracji w Bielsku-Białej.
Rodzice pracują z coachem na konkretnych przykładach, rozwiązują własne problemy, często obalają też mity i wyobrażenia dotyczące rodzicielstwa. Coachowie rodzicielscy twierdzą zgodnie, że każdy ma potencjał do tego, żeby być fantastycznym rodzicem, a warsztaty pomagają ten potencjał rozwijać.
Spotkania rodzinne lub grupowe
Charakter spotkań zależy od ich formy i tematyki, jaką poruszają. Na niektóre zajęcia rodzice przychodzą razem z dziećmi, na innych pojawiają się z sami. W drugim przypadku większość szkół dysponuje odpowiednią salą i profesjonalnym opiekunem, który zajmuje się maluchami, kiedy ich rodzice spotykają się z coachem.
Najpopularniejsze wśród rodziców są warsztaty tematyczne i spotkania grupowe. Rodzice lub dzieci spotykają się wtedy w kameralnych, kilkuosobowych grupach, by pracować wspólnie nad konkretnym zagadnieniem.
Takie spotkania są zazwyczaj cykliczne i powinny odbywać się w stałych grupach - to pomaga rodzicom i dzieciom dobrze się poznać, buduje poczucie zaufania i intymności. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku tzw. szkoły rodziców. - Wtedy grupa może być nieco większa i liczyć maksymalnie 12 osób. Taka liczba w przypadku szkoły jest atrakcyjna, ponieważ zajęcia to 10 spotkań po 3 godziny i zajęcia dodatkowe np. na ściance wspinaczkowej. W ten sposób uczestnicy szkoły rodziców również mają czas na integrację i budowanie zaufania - wyjaśnia Ponikiewska.
Zobacz również:
- Jak wychować jedynaka?
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- Uczymy przez zabawę!
- Jaką rolę pełni ojciec w wychowaniu dziecka?
- 4 miesiąc życia, co nowego u bobasa?
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Postawy rodzicielskie i ich wpływ na zachowanie dziecka
Rodzice mogą umówić się również na indywidualne spotkania z coachem. To najefektywniejsza forma współpracy przybierająca formę klasycznego coachingu poszerzonego o systemowe podejście do klienta, którym jest rodzina bądź ktoś z rodziny (np. tylko mama). Na takie spotkania rodzice przychodzą sami lub ze współmałżonkiem. W tym wypadku nie pracuje się z dziećmi, ponieważ rodzice muszą mieć czas i możliwości na pracę nad sobą, na refleksje, zadumę. Chyba, że mówimy o dzieciach starszych, które można już zaangażować w coaching.
To rozwiązanie idealne dla tych z rodziców, którym zależy na bardzo indywidualnym podejściu lub rozwiązaniu konkretnych problemów. Coach rodzicielski poświęca wtedy całą uwagę jednej rodzinie i dostosowuje rytm spotkań i poruszanych zagadnień do jej konkretnych potrzeb. - Staram się aby każde spotkanie pozytywnie wpływało na poczucie własnej wartości jako rodzica. Moje zadanie polega m.in. na pokazywaniu członkom rodziny punktu widzenia 5-letniego malucha, męża czy żony. Na niemalże każdym spotkaniu widać, jak różnie rozumie daną kwestię żona, jak mąż, a jak dziecko - dodaje Ponikiewska.
Gdzie odbywają się spotkania?
Podstawa to odpowiednia sala szkoleniowa - przytulna i rodzinna, dostosowana do potrzeb zarówno rodziców, jak i maluchów. Dobrze więc zwrócić uwagę, czy jest przestronna (warsztatom towarzyszą często tzw. ćwiczenia aktywizacyjne) i pomalowana na ciepłe kolory, atrakcyjne dla maluchów. Tylko w takich warunkach dzieci czują się bezpiecznie i chcą nawiązywać współpracę z coachem. Większość szkół prowadzących warsztaty zapewnia również napoje i poczęstunek – Takie na pozór nieistotne szczegóły są bardzo ważne w przypadku współpracy z dziećmi. Jeśli maluchowi chce się pić, nie skupi się na zajęciach, dopóki nie napije się soku - mówi Ponikiewska.
Ile kosztuje współpraca z coachem
Ceny spotkań z coachami rodzicielskimi są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od intensywności i charakteru spotkań. Jednodniowe warsztaty tematyczne poświęcone jednemu zagadnieniu kosztują od 80 zł wzwyż. W przypadku cyklicznych warsztatów, zarówno tych dla rodziców jak i dla dzieci, płaci się od 15 zł za jednorazowe spotkanie. Większość szkół oferuje również możliwość wykupienia karnetów, dzięki spotkania wychodzą nieco taniej.
Najefektywniejszy i najdroższy jest coaching rodzicielski. Tutaj wyższe stawki wynikają ze specyfiki pracy coacha, materiałów, które zapewnia oraz intensywności współpracy. Praca z pojedynczą osobą (np. tylko z mamą), to koszt ok 80zł za spotkanie, w przypadku spotkań rodzinnych koszty wynoszą 140zł za sesję. - Coaching rodzicielski jest metodą prewencyjną trwa więc krócej niż terapia, bo pomaga rozwiązać problemy rodziny już w zalążku. Efekty są szybciej zauważalne, więc ostatecznie wiąże się z niższymi kosztami zarówno stricte materialnymi jak i emocjonalnymi – dodaje Ponikiewska.
***
Akademia Inspiracji, czyli Rodzinny Ośrodek Psychologiczny, została założona przez psychologa i coacha rodzicielskiego, Patrycję Ponikiewską. Akademia oferuje warsztaty, szkolenia i coaching rodzicielski dla dzieci i rodziców.
Więcej informacji na: www.akademiainspiracji.pl
Komentarze do: Wszytsko o coachingu rodzicielskim