Szukaj

Wyprzenie u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Poprzez wyprzenie rozumiemy dolegliwość polegającą na zapaleniu naskórka w miejscach, gdzie stykają się fałdy skórne. Może ono wystąpić np. w pachwinach, pod pachami lub pod sutkami, co ma często miejsce w przypadku kobiet. Choroba ta z reguły pojawia się po zakażeniu drożdżakami Candida  albicans.



Co powoduje wyprzenia?

W pierwszej kolejności wspomnieć można o różnego rodzaju lekach, w tym antybiotykach. Wyprzenia powodują również niektóre środki spożywcze. Mowa tutaj o tych produktach, które zawierają dużą zawartość kwasów owocowych. Karmiące matki powinny unikać tego rodzaju produktów. Ponadto zapalenie naskórka może być wynikiem biegunki lub ząbkowania, co ma miejsce w przypadku dzieci. Nie są to jednak jedyne przyczyny pojawiania się tego schorzenia. Niemowlęta poprzez częsty kontakt z moczem i kałem w dużym stopniu narażone są na wystąpienie wyprzenia. Jest to szczególnie prawdopodobne w pierwszych dniach życia dziecka, gdyż podjęcie pracy przez układ trawienny wiążę się częstym wypróżnianiem malucha. Stały kontakt delikatnej skóry dziecka z kałem w rejonie pieluszkowym może doprowadzić do wystąpienia zapalenia skóry.

Jakie objawy mogę zaobserwować u dziecka?


Najczęstszym objawem jest zaczerwienienie skóry w rejonie pieluszkowym. Ponadto dziecko w momencie wystąpienia schorzenia bywa niespokojne oraz stosunkowo więcej płacze ze względu na ból w okolicach pupy.


Jak możemy pomóc dziecku?

Przede wszystkim należy często przewijać dziecko. Powinno się to robić natychmiast po wypróżnieniu. W przypadku gdy skóra jest bardzo zaczerwieniona, konieczne może okazać się przewijanie malca również w nocy, nawet w przypadkach gdy przesypia całą noc. Należy także w ciągu dnia odpowiednio „wietrzyć” skórę dziecka. Polega to na ułożeniu dziecka z gołą pupą na jakimś nieprzemakalnym podłożu. Może to być pieluszka jednorazowego użytku. Powinniśmy poza tym maksymalnie wydłużać czas dziecka bez pieluszki w trakcie przewijania. Ponadto należy używać kremu ochronnego przeciw odparzeniom, który dobrze działa na skórę dziecka, gdyż zapobiega występowaniu bezpośredniego kontaktu skóry malucha z kałem i moczem. Pupę dziecka powinniśmy myć bardzo delikatnie i dokładnie. Dziecko w okresie występowania wyprzenia odczuwa silny ból w miejscach pojawienia się zapalenia na skórze, dlatego też należy zrezygnować z różnorakich preparatów myjących, które mogą powodować dodatkowe podrażnienia skóry. Zalecane jest stosowanie chusteczek z oliwką lub mokrych myjek w zależności od tego co dziecko w większym stopniu toleruje. Poza tym przy każdym przewijaniu powinniśmy dokładnie oczyścić skórę dziecka z resztek kału, nawet w sytuacji gdy dziecko bardzo przy tym płacze. Nie wolno pozostawiać żadnych resztek kału w rejonie pieluszkowym, gdyż może to spowodować znaczne nasilenie się stanu zapalnego. W przypadku gdy wyżej wymienione sposoby nie pomogą należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i poprosić o specjalną maść na rany lub o jakiś leczniczy preparat do kąpieli.

Komentarze do: Wyprzenie u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz