Zabawy edukacyjne dla trzylatka
Zabawy edukacyjne stwarzają dzieciom podstawy do rozwoju intelektualnego i społecznego. Dziecko w wieku trzech lat rozwija się na poziomie poznawczym i motorycznym, dlatego zabawy tego typu służą gromadzeniu zdobytych informacji oraz ich utrwalaniu.
Uczyć bawiąc
Wielu świeżo upieczonych rodziców zastanawia się, jak od małego wzbudzić w dziecku chęć do nauki i rozwijać go intelektualnie. Służą temu zabawy edukacyjne. Najpopularniejsze to te z gotowymi pomocami, w których zawarta jest konstrukacja do wykonania. Polegają one na rozróżnianiu cech przedmiotów: barwy, kształtu i wielkości. Łamgłówki i zagadki umożliwiają utrwalanie wiadomości. Z trzylatkiem można także ćwiczyć mięśnie narządów mowy np. poprzez powtarzanie rymowanek. Dobrym pomysłem jest również czytanie bajek, które pomoże rozwinąć wyobraźnię.
Zobacz również:
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Kochać czy zawstydzać, czyli jak wychować szczęśliwe dziecko?
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- Jak wychować jedynaka?
- Jak przeżyć bunt dwulatka?
- Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?
- Pielęgnacja pępka noworodka
Dobra zabawa to podstawa
Kreatywność i spontanicznosć w tej dziedzinie są mile widziane, ponieważ jeśli chcemy wzbudzić zainteresowanie w dziecku musimy być zaangażowani. Starajmy się nie narzucać sztywnych reguł i pozwólmy, żeby one same kształtowały się w grze. Powinno zależeć nam przede wszystkim na tym, aby maluch dobrze się bawił. Nie starajmy się wpajać mu nowej wiedzy, a jedynie powtarzać systematycznie tą poznaną. Jeśli natomiast brakuje nam pomysłów zawsze możemy skorzystać z dostępnych na rynku pomocy, różnego rodzaju gier, książeczek i maskotek.
Zalety zabaw dydaktycznych
Dydaktyczny charakter zabawy kształtuje pamięć dziecka, jego percepcje wzrokowe i słuchowe, sprawności manualne i myślenie. Nie wszystkie jednak gry edukacyjne przeznaczone są dla trzylatków. Musimy zwracać szczególną uwagę na to dla jakiej grupy wiekowej zostały one przeznaczone. Odpowiednio dobrane angażują różne rodzaje inteligencji dziecka i umożliwiają przygotowanie go do dalszej edukacji. Kształtują one inteligencję interpersonalną, ruchową, językową, matematyczno-logiczną, wizualno-przestrzenną oraz muzyczną. Dziecko dodatkowo wyrabia pewne cechy charakteru takie jak: systematyczność, wytrwałość i samodyscypilnę.
Zobacz także:
Zabawa nie tylko bawi, ale i uczy! Rola zabawy w wychowaniu dziecka
Autor: Julita Jędrych
Komentarze do: Zabawy edukacyjne dla trzylatka