Zajęcia dodatkowe dla dziecka - co wybrać?
Zanim zaczniemy wybierać w jakże bogatej ofercie zajęć dodatkowych dla dzieci, zarówno pod względem wiekowym (na zajęcia można zapisać już niemowlaka np. na język angielski lub rytmikę), jak i rodzaju zajęć: gra w tenisa, szkółka piłkarska, karate, balet, angielski, francuski, zajęcia w teatrze, ognisko muzyczne, basen i wiele innych, warto zadać sobie kilka pytań i dobrze się nad tym zastanowić.
Sam wybór nie powinien być zbyt trudny, jeśli dobrze znamy nasze dziecko – jego temperament, potrzeby, talenty i zainteresowania. Oczywiście rolą rodzica jest wskazywanie dziecku różnych kierunków, ale to ono samo powinno dokonać ostatecznego wyboru.
Ważne pytania - czy i kiedy?
Pierwsze pytanie nie powinno brzmieć co wybrać, lecz czy i kiedy zapisać dziecko na dodatkowe zajęcia. Obecnie panuje moda na zapisywanie dzieci już w wieku niemowlęcym. Jednak na tym etapie do odpowiedniego rozwoju potrzebna jest przede wszystkim obecność i bliskość rodziców. Wspólne spacery, zabawy, przytulania. Psychologowie radzą, aby poczekać do trzech lat. Wtedy dziecko zazwyczaj potrafi nawiązać już kontakt z rówieśnikami. Poza tym nie warto zapisywać malucha na niezliczoną ilość zajęć, nawet jeśli ono wykazuje taką inicjatywę i zapał. Lepiej poprzestać na zajęciach dwa razy w tygodniu i zobaczyć, czy dziecku sprawia to radość i chętnie uczestniczy w kolejnych zajęciach.
Zobacz również:
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Kochać czy zawstydzać, czyli jak wychować szczęśliwe dziecko?
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- Jak wychować jedynaka?
- Jak przeżyć bunt dwulatka?
- Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?
- Pielęgnacja pępka noworodka
Na przykład jeśli zauważymy, że jest bardzo muzykalne to można spróbować zapisać je na rytmikę lub inne zajęcia muzyczne, jeśli lubi rysować - na zajęcia plastyczne. Cokolwiek to będzie, ważne aby nie obciążało dziecka. Ono musi mieć czas na odpoczynek po szkole czy dniu spędzonym w przedszkolu.
Oczywiście zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju aktywności rośnie wraz z wiekiem, dlatego dziecko w wieku szkolnym może dużo bardziej potrzebować dodatkowych zajęć niż czterolatek. Starsze dziecko zaczyna mieć coraz więcej zainteresowań i bardziej wie, czego chce.
Prawo do zmiany
Psychologowie podkreślają też, że ważne jest aby dać dziecku prawo do zmiany. Jeśli nie chce chodzić już na zajęcia - płacze lub denerwuje się przed każdym wyjściem, warto z nim o tym porozmawiać.
Przyczyny mogą być różne: sprzeczka z kolegami, dokuczanie innych dzieci, problemy z adaptacją w grupie – wtedy możemy temu zaradzić. Zdarza się też tak, że dziecku zaczyna się nudzić na zajęciach albo zwyczajnie mu się nie podobają - dlatego nie chce dalej w nich uczestniczyć. Nie należy zmuszać do dalszego uczestnictwa. Przecież ma to być dla dziecka przede wszystkim przyjemność i zabawa. Tylko wtedy może czerpać prawdziwą radość z przebywania z innymi dzieci i poznawania nowych rzeczy. Nauka przez zabawę przynosi przecież najlepsze rezultaty.
Komentarze do: Zajęcia dodatkowe dla dziecka - co wybrać?