Szukaj

Zakażenia grzybicze jamy ustnej i rejonu pieluszkowego u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Zakażenia grzybicze występujące w rejonie pieluszkowym oraz błonie śluzowej jamy ustnej nazywane bywają pleśniawkami. Wywoływane są przez drożdżaki Candida albicans. Głównymi objawami w przypadku zakażenia jamy ustnej są białe plamki występujące na języku i podniebieniu dziecka. Pleśniawki na pupie pojawiają się z reguły po wystąpieniu zakażenia grzybiczego błon śluzowych jamy ustnej.


Jakie objawy mogą wystąpić u dziecka?

Najczęściej u dziecka zaobserwować możemy silne zaczerwienie na skórze w rejonie pieluszkowym. Ponadto skóra w tym miejscu często pokryta jest grudkami i łuszczy się. Zakażenie grzybicze w rejonie pieluszkowym w wielu przypadkach poprzedzone zostaje zakażeniem grzybiczym błon śluzowych jamy ustnej. W wypadku błony śluzowej jamy ustnej zaobserwować możemy białe naloty, które nie dają się zetrzeć. Charakterystycznym objawem jest również wzmożone pragnienie, co dotyczy przede wszystkim niemowląt cierpiących na pleśniawki.


Jak możemy pomóc dziecku?

Przede wszystkim w przypadku wystąpienia objawów pleśniawki należy niezwłocznie udać się do lekarza pediatry. Przepisana przez lekarza specjalna maść bądź roztwór do smarowania jamy ustnej powinny być podawane w sposób ścisły zgodnie z zaleceniami. Powinniśmy przestrzegać odstępów czasowych pomiędzy poszczególnymi dawkami leku nawet w sytuacjach kiedy zauważalna jest widoczna poprawa. Ważne w tym wypadku jest zwalczenie wszelkich drobnoustrojów tak, by nie doszło do ewentualnego rozwoju lekooporności, tzw. utraty wrażliwości drobnoustrojów na podawany lek. W sytuacji gdy dziecko cierpi na zakażenie grzybicze skóry w rejonie pieluszkowym nie należy go kąpać, by nie doprowadzić do przeniesienia drobnoustrojów na inne części skóry. W wypadku występowania u malucha grzybicy jamy ustnej należy wygotowywać smoczek co najmniej dwa razy dziennie. Nie należy także dopuszczać do tego by zakażony malec wymieniał się smoczkami bądź zabawkami z innymi dziećmi, ponieważ takie zachowanie może doprowadzić do przeniesienia zakażenia na inne dzieci.

Komentarze do: Zakażenia grzybicze jamy ustnej i rejonu pieluszkowego u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz