Zakażenia okresu noworodkowego
Zakażenia okresu noworodkowego dzielimy na wrodzone i nabyte. Pierwsze spowodowane są infekcjami, wywołanymi przez patogeny przekazane dziecku jeszcze podczas życia płodowego lub podczas porodu. Z kolei zakażenia nabyte to takie, do których dochodzi m.in. w szpitalu.
Zakażenia od matki
Zakażenia, którymi dziecko zaraża się podczas życia płodowego mogą szerzyć się drogami: krwiopochodną, zstępującą i wstępującą. Do zakażenia dziecka może również dojść podczas porodu, a dokładnie podczas przechodzenie dziecka przez zakażony kanał rodny bądź też na skutek aspiracji wód płodowych zawierających drobnoustroje.
Droga krwiopochodna stanowi około 15% zakażeń wrodzonych i jest związana z obecnością patogenów we krwi przyszłej mamy, która przechodzi przez barierę łożyskową i zaraża płód. W tej sposób dochodzi do zakażeń bakteryjnych, wirusowych i pasożytniczych.
Jakie są objawy?
Wszystko tak naprawdę zależy od tego, kiedy doszło do zakażenia, jak też od rodzaju infekcji. Pierwsze objawy pojawić się mogą nawet do 12 godzin po porodzie. Z kolei we wcześniejszych zakażeniach przebieg choroby, jak i objawy są zwiastunem zapalenia błon płodowych.
Objawy ze strony matki:
- gorączka powyżej 38 stopni,
- leukocytoza,
- wysokie stężenie CRP,
- dodatnie posiewy bakteriologiczne,
- zielony płyn owodniowy,
- bolesność uciskowa macicy,
- bolesne skurcze macicy,
- tachykardia.
Zobacz również:
Ze strony płodu, objawem jest tachykardia (> 160/min.)
Zakażenia nabyte szpitalne
Do tego typu zakażenia dochodzi podczas pobytu w szpitalu. Co ważne, zakażenia nabyte szpitalne w przypadku noworodków mogą dotyczyć również zakażeń wrodzonych, czyli przekazanych przez matkę. Do zakażenia dochodzi wówczas, kiedy matka przyjęta na oddział szpitalny została skolonizowana przez szpitalne patogeny. Tego typu zakażenia ujawniają się zwykle po 48 godzinach życia dziecka.
Objawy u noworodków to powierzchowne infekcje skóry, spojówek, pępka oraz jamy ustnej. Z kolei u wcześniaków, które poddawane zostały intensywnej terapii wystąpić mogą:
- uogólnione zakażenia krwiopochodne,
- zapalenia płuc,
- zapalenia skory i jelit,
- zakażenia ran pooperacyjnych.
Co więcej, z zakażeniami szpitalnymi wiąże się duża śmiertelność, wszystko jednak zależy od wieku płodowego dziecka i etiologii zakażenia. Z kolei najczęściej uznawaną drogą przenoszenia zakażeń szpitalnych jest bezpośredni kontakt przez ręce personelu bądź przez zanieczyszczony sprzęt. Najrzadziej do zakażenia dochodzi drogą powietrzną.
Zakażenia pozaszpitalne
Ten typ zakażeń obejmuje zwykle infekcje układu oddechowego: nieżyt nosa, gardła, oskrzeli i płuc. Etiologia tych zakażeń w dużej mierze zależy od flory środowiskowej a do najczęściej występujących klinicznych postaci zakażeń noworodków należą m.in.:
- sepsa,
- zespół septyczny bez lokalizacji narządowej,
- zapalenie płuc,
- zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych,
- martwicze zapalenie jelit,
- zapalenie kości i stawów,
- zakażenie układu moczowego.
Z kolei do objawów klinicznych (zarówno zakażeń wrodzonych, jak i nabytych) należą:
- zaburzenia oddechowe,
- zaburzenia pochodzenia sercowego,
- zaburzenia neurologiczne,
- zaburzenia krążenia obwodowego,
- zaburzenia żołądkowo – jelitowe,
- nieprawidłowy kolor skóry,
- zaburzenia termoregulacji.