Zakażenie dróg moczowych u dziecka
Zakażenie dróg moczowych po infekcjach układu oddechowego jest drugą pod względem chorób na którą zapadają dzieci. Jak podają naukowcy prawdopodobieństwo zachorowania wynosi około 2% dla chłopców oraz 8% dla dziewczynek i zmienia się wraz z wiekiem. Największa liczba zachorowań przepada jednak na okres noworodkowy i niemowlęcy.
Zakażenia dróg moczowych jest szeroko rozumianym pojęciem. Obejmuje ono wszelkie choroby zapalne nerek i wyprowadzających dróg moczowych, czyli:
• Zapalenie błony śluzowej cewki moczowej
• Zapalenie pęcherza moczowego
• Zapalenie miąższu nerek i miedniczek nerkowych
Jak dochodzi do zakażenia dróg moczowych?
Zakażenie dróg moczowych powstaje, gdy do układu moczowego przenikają bakterię , które w sprzyjających im tam warunkach mnożą się i powodują stany zapalne. Przyczyną zapalenia jak się okazuje są bakterię, które wchodzą w skład prawidłowej flory jelitowej człowieka m.in. pałeczka okrężnicy, paciorkowiec kałowy, gronkowiec biały. Na zakażenie układu moczowego bardziej narażone są dziewczynki co wynika z ich budowy fizjologicznej, czyli krótkiej cewki moczowej przez, którą wnikają bakterie.
Zobacz również:
Jakie są objawy zapalenia dróg moczowych?
Najczęstszymi objawami zakażenia dróg moczowych u małych dzieci jest gorączka oraz zmieniony wygląd moczu (trzeba zwrócić uwagę na jego kolor oraz zapach). Częste występowanie stanu gorączkowego powoduje, iż dziecko może strącić apetyt, mieć biegunkę, gorzej przybierać na wadzę lub mieć niedokrwistość.
U starszych dzieci te objawy są bardziej widoczne gdyż są zgłaszane przez nie same. Mogą one zauważyć częstomocz, pieczenie podczas oddawania moczu, któremu towarzyszą także bóle podbrzusza. Potwierdzenie infekcji jednak daje nam dopiero badanie laboratoryjne moczu (badanie ogólne oraz bakteriologiczne).
Jak się zachować gdy rozpoznamy objawy zakażenia dróg moczowych?
Jeśli u dziecka występują wyżej wymienione objawy konieczne jest udanie się do lekarza, który po badaniu moczu będzie mógł ustalić właściwe rozpoznanie. Zakażenie układu moczowego wymaga najczęściej zastosowania antybiotykoterapii, aby zapobiec szerzeniu się infekcji na nerki. Musimy pamiętać, iż nawracające zakażenia układu moczowego zwiększają ryzyko postępującego uszkodzenia miąższu nerek.
Bardzo dobrym sposobem na wyplukanie zarazków z organizmu dziecka jest podawanie mu dużej ilości płynów co może zmniejszyć możliwość zachorowania.
Ponieważ to schorzenie dotyczy w większej mierze dziewczynek należy poinformować dziecko na temat dbania o higienę intymną. Jako rodzic powinniśmy także zwracać uwagę na to by organizm dziecka nie uległ wychłodzeniu, gdyż zwiększa to możliwość zakażenia układu moczowego.
Komentarze do: Zakażenie dróg moczowych u dziecka (1)
Żurawina
1ostatnio córka mojej siostry złapała w przedszkolu jakąś bakterię i skończyło się właśnie na zapaleniu pęcherza. nie wiem, czym siostra to wyleczyła, ale do tej pory podaje małej sok z żurawiny, który działa korzystnie n... pokaż całość