Zakażenie układu moczowego u noworodka
Zakażenie układu moczowego u dziecka jest infekcją bakteryjną, która swoim zasięgiem może obejmować nerki, moczowody, pęcherz moczowy i cewkę moczową. Zakażenie układu moczowego jest bardzo trudne do zdiagnozowania, zwłaszcza u niemowląt i bardzo małych dzieci.
Objawy zapalenia dróg moczowych u dziecka
Głównym objawem zapalenia dróg moczowych u dzieci są:
- gorączka, której nie da się niczym wytłumaczyć
- rozdrażnienie, płacz
- trzymanie się za narządy płciowe
- ból brzucha lub pleców
- nieprzyjemny zapach moczu
- mętny mocz
- obecność krwi w moczu
- częste sikanie dziecka
- wymioty i biegunka
- brak łaknienia
Do zapalenia układu moczowego dochodzi na skutek namnażania się bakterii. Dzieci są szczególnie podatne na tego typu schorzenie, gdyż ich cewka moczowa jest jeszcze krótka, przez co bakterie mogą w łatwy sposób przedostać się do pęcherza moczowego.
Infekcję dróg moczowych u dziecka można potwierdzić wykonując badanie moczu. Mocz jest pobierany do specjalnego plastykowego woreczka lub pojemniczka. Okazuje się jednak, że w ten sposób pobrany mocz nie zawsze daje rzetelne wyniki badań. Najlepiej jest pobierać mocz u dziecka umieszczając cewnik w cewce moczowej. Wówczas mocz jest pobierany prosto z pęcherza i mamy pewność, że inne bakterie się w nim nie rozwijają.
Zobacz również:
Bakterie, które są odpowiedzialnie za wystąpienie zapalenia układu moczowego u dziecka najczęściej są przenoszone do pęcherza z okolic odbytu lub narządów płciowych dziecka. Infekcję mogą również wywołać bakterie, które przedostały się do nerek wraz z krwią.
Jak zapobiegać zapaleniu układu moczowego u małych dzieci?
- Zmieniając dziecku pieluszkę przecieraj jego narządy płciowe od przodu do tyłu, dzięki temu zapobiegniesz przenoszeniu bakterii z odbytu
- Zwiększ ilość podawanych płynów, aby wypłukać bakterie z organizmu malca
- Do mycia i pielęgnacji dzieci nie używaj płynów do kąpieli oraz perfumowanych mydeł, gdyż mają one niekorzystny wpływ na narządy rodne dzieci
Leczenie zapalnie układu moczowego u dziecka najczęściej odbywa się poprzez podanie maluchowi odpowiednich antybiotyków. Na skutek nieleczenia może dojść do infekcji nerek, która może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia maluszka. Po wyleczeniu zapalenia układu moczowego u dziecka bardzo ważna jest profilaktyka, gdyż w każdej chwili może dojść do ponownego zakażenia.