Zapalenie dróg moczowych u dziecka
W skład budowy dróg moczowych wchodzą nerki, moczowody, pęcherz i cewka moczowa. Nerki filtrują krew produkując mocz, z którym wydalane są toksyczne lub nieprzydatne dla organizmu substancje. Najwięcej moczu oddaje noworodek, robi to niemal co godzinę, wraz z wiekiem niemowlęcia częstotliwość oddawania moczu spada do kilkunastu razy na dobę.
Aby nie doprowadzić do infekcji dróg moczowych u dziecka należy przestrzegać zasad higieny. Dlatego należy często zmieniać pieluszki dziecku w ten sposób zapobiegając mnożeniu się w nich bakterii. W innym wypadku drogą wstępującą z krocza przez cewkę moczową, infekcja szybko rozprzestrzenia się się ku górze.
Zapalenia górnego odcinka dróg moczowych, cewki i pęcherza ma zwykle łagodny przebieg. Jednak z banalnej infekcji, szybko może się ona przekształcić w odmiedniczkowe zapalenie nerek o ciężkim przebiegu. Dzieje się tak gdyż, u niemowląt nie jest jeszcze sprawnie wykształcony mechanizm cofania się moczu z pęcherza do moczowodów.
Na odmiedniczkowa zapalenie nerek zapada średnio 3- 4% dziewczynek i około 2% chłopców. W znacznej ilości przypadków główną przyczyną jest zakażenie pałeczką jelitową Escherichia coli. Znakomite warunki do rozwoju tej bakterii znajdują się u zewnętrznego ujścia cewki moczowej.
Ogólne objawy towarzyszące zapaleniu dróg moczowych u małych dzieci to:
Zobacz również:
- gorączka
- wymioty
- biegunka
- drażliwośćłaczliwośćbrak apatytu
Zapalenie dróg moczowych zdarza się częściej u dziewczynek niż u chłopców . Jest to spowodowane tym, że dziewczynki mają krótsza cewkę moczową , która uchodzi bliżej odbytu. W ten sposób bakterie żyjące w przewodzie pokarmowym mają krótszą drogę.
W czasie mycia krocza przede wszystkim u dziewczynek należy zwrócić uwagę, aby czynność ta odbywała się od przodu do tyłu. W przypadku wystąpienia czerwonych lub różowych plamek na chusteczce używanej do wysuszania okolic cewki moczowej, należy natychmiast skontaktować się z pediatrą.
Badania dodatkowe
- Ultrasonografia
- Urografia
Praktyczne rady
Aby przyspieszyć leczenie zapalenia dróg moczowych, oprócz przyjmowania leków odkażających, powinno się zwiększyć objętość wydalanego moczu. Najprostszy sposób to wypijanie dużej ilości płynów, jednak w przypadku małego dziecka może okazać się to bardzo trudne.