Zapalenie krtani u dzieci
Zapalenie krtani występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jednak szczególnie niebezpieczny przebieg ma u najmłodszych. Wynika to z różnic w budowie krtani. Narząd ten u dzieci jest mniejszy i położony wyżej, więc każdy obrzęk może powodować trudności z oddychaniem. Zapalenie krtani u dzieci uważane jest za groźne i niekiedy wymaga hospitalizacji.
Zapaleniem krtani nazywamy proces zapalny obejmujący jej błonę śluzową. Nie ma jasnej instrukcji, informującej rodziców jak pomóc dziecku, u którego stwierdzono tą dolegliwość. Jednak wszelkie problemy z oddychaniem powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem. Zapalenie krtani u dzieci nie powinno być w żadnym wypadku bagatelizowane.
Typy zapalenia krtani u dzieci
Ostre podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci
Nazwa choroby związana jest z najniższą częścią krtani - podgłośnią, która u dzieci jest najwęższa. Składa się ona z dużej ilości tkanki, przez co łatwo ulega obrzękowi i utrudnia maluchom oddychanie. Ostre podgłośniowe zapalenie krtani pojawia się u niemowląt i małych dzieci (4 mies. - 6 lat) najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Jest to infekcja wirusowa, która zaczyna się nagle i niespodziewanie, najczęściej w nocy.
Objawy ostrego podgłośniowego zapalenia krtani to:
- duszność;
- chrypka, lecz głos dziecka przy płaczu nie zmienia się;
- świst krtaniowy;
- szczekający kaszel.
Ostre zapalenie nagłośni
Proces zapalny dotyka nagłośni, co powoduje zmniejszenie drożności dróg oddechowych. Występuje najczęściej u dzieci między 2 a 7 rokiem życia i ma zwykle bardzo gwałtowny przebieg. Chorobę wywołuje bakteria, która powoduje szybko narastające problemy z oddychaniem i gwałtowanie pogarszający się stan chorego.
Objawy ostrego zapalenia nagłości:
- ślinotok;
- duszności;
- krztuszenie się;
- utrudnione przełykanie;
- silny ból gardła;
- świst wdechowy;
- zmieniony głos, tzw. „głos barani";
- gorączka, która charakteryzuję się nieregularnym przebiegiem (raz spada, raz wzrasta).
Zobacz również:
Dzieci z ostrym zapaleniem nagłośni są statyczne, mniej aktywne, blade, spocone.
Ostre zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli
W obecnych czasach jest to rzadko występująca choroba, którą wywołują wirusy. Atakuje dzieci w wieku od 6 mies. do 3 lat. Charakteryzuje się nadżerkami oraz lepką wydzieliną, pojawiającą się na krtani, tchawicy i oskrzelach. Z czasem wydzielina staje się gęstsza, a jej ilość się zwiększa. Dzieci mają problem z odkrztuszaniem, co w następstwie powoduje duszności.
Objawy ostrego zapalenia krtani, tchawicy i oskrzeli:
- wilgotny, szczekający kaszel;
- gorączka;
- duszność;
- chrypka.
Jak reagować w przypadku zapalenia krtani u dzieci?
Zapalenie krtani ma u dzieci bardzo niebezpieczny przebieg, dlatego szczególnie istotna jest szybkość działania. Najważniejsze to zachować spokój i unikać panikowania. Po wezwaniu lekarza, na wszelkie możliwe sposoby uspokajamy dziecko. Im więcej płacze, tym bardziej brakuje mu powietrza. Pamiętamy więc, by nie krzyczeć.
Możemy podejść z maluchem do otwartego okna, ponieważ przy wdychaniu zimnego powietrza zmniejsza się obrzęk krtani. Innym sposobem jest zabranie dziecka do łazienki, zamknięcie drzwi i okien, a następnie odkręcenie kurków z gorącą wodą. Wilgotne powietrze, również ułatwi oddychanie. Jeżeli po 10 minutach dziecko nadal ma trudności z oddychaniem musimy natychmiast odwieźć je na ostry dyżur laryngologiczny.
Aby zapobiec kolejnym atakom duszności, powinnyśmy ograniczyć kontakt dziecka z dymem tytoniowym. Dobrym pomysłem będzie też zakup nawilżacza powietrza.
Leczenie zapalenia krtani u dzieci
W przypadku infekcji wirusowej, której objawem jest nadmierne tworzenie się śluzu oraz zaleganie wydzieliny w tchawicy, leczenie polega na stosowaniu leków, które ją rozrzedzą oraz przyjmowaniu większej ilości płynów. Ważne jest także dbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza, szczególnie w okresie grzewczym. W poważniejszych przypadkach niezbędna jest hospitalizacja, a niekiedy nawet intubacja malucha. Nie istnieje precyzyjna odpowiedź na pytanie, ile trwa zapalenie krtani u dzieci.
Na zapalenie krtani chorują najczęściej mali alergicy oraz dzieci cierpiące na refluks. Zapalenie krtani jest zaraźliwe i można się nim zarazić jak każdą inną infekcją wirusową czy bakteryjną. Jeżeli dziecko raz zachorowało, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zapalenie krtani pojawi się ponownie, dlatego warto mieć w domu lekarstwa, które w przypadku wystąpienia duszności ułatwią maluchowi oddychanie.
Autor: Izabela Podkulska
Komentarze do: Zapalenie krtani u dzieci