Zapalenie napletka i prącia u dziecka
Napletek jest to fałd skórny osłaniający częściowo lub całkowicie żołądź prącia. Zapewnia on odpowiednią wilgotność oraz ochrania żołądź. Zapalenie prącia i napletka najczęściej występuje u małych dzieci i objawia się ropnym zapaleniem, które wywołane jest przez bakterie m.in. paciorkowce, gronkowce, E.coli oraz wszelkiego rodzaju zakażenia grzybicze.
Występują także różne inne przyczyny powodujące te schorzenie m.in. przyczyny mechaniczne np. kopnięcia czy uderzenia, podrażnienia związane ze środkami dezynfekującymi. Dolegliwość tą wywołuje także niedobrze dobrana bielizna oraz wchodzące w jej skład sztuczne tkaniny. Kiedy higiena jest niedostatecznie przestrzegana albo zbyt często może to także powodować wystąpienie tego schorzenia.
Jakie są objawy tego zapalenia?
Objawy przede wszystkim dotyczą żołędzia i napletka, które w czasie zapalenia są bardziej zaczerwienione oraz mogą być bardziej obrzęknięte. Kiedy dziecko skarży się na ból przy oddawaniu moczu, zauważa dziwną białą wydzielinę w okolicy napletka albo też bolesne pęcherzyki można podejrzewać zapalenie. Niezwłocznie wtedy należy skonsultować się z lekarzem. Ważne jest to żeby nie lekceważyć narzekań dziecka na częstę bóle prącia, gdyż może doprowadzić to do poważne infekcji bakteryjnej.
Zobacz również:
Leczenie zapalenia napletka i prącia
Jak wcześniej była mowa najlepiej jest udać się do lekarza, który przepiszę dziecku odpowiednią maść do schorzenia ewentualnie tabletki, które zniwelują zapalenie. Podczas leczenia możemy pomóc dziecko dbając o jego higienę intymną poprzez częste mycie żołędzia oraz zakładanie bawełnianej bielizny.
Dobrą metodą utrzymania higieny jest także używanie jednorazowych wkładek, które można zmieniać zaraz po skorzystaniu z toalety. Trzeba pamiętać o osuszaniu miejsca objętego zapaleniem żeby bakterie nie mogły się przemieszczać. Bardzo dobre jest wspomaganie się naturalnymi metodami jak robienie nasiadówek z dodatkiem rumianku, który załagodzi ból dziecka czy używanie ciepłego kubka z wodą podczas oddawania przez dziecko moczu.