Zastrzyk - jak łagodzic ból u dziecka
Troskliwa mama może złagodzid ból dziecka i zminimalizować stres towarzyszący zabiegom iniekcji poprzez przyklejenie leczniczego plastra EMLA (EMLA PLASTER, AstraZeneca), miejscowo znieczulającego skórę. Z pierwszym ukłuciem dziecko spotyka się tuż po urodzeniu. Już wtedy poddawane jest obowiązkowym szczepieniom, które chronią je przed groźnymi chorobami. W tym okresie maluch jeszcze nie kojarzy, skąd przychodzi ból, nie zna jego przyczyny.
Płacze, bo zastrzyk boli. Z wiekiem dziecko zaczyna rozumieć, że igła i strzykawka w ręce pielęgniarki oznaczają dla niego przykre doznania, więc protest i łzy budzi już sam ich widok. Każda wyprawa na szczepienie albo pobranie krwi to ogromny stres nie tylko dla dziecka, ale i dla jego rodziców.
Zastrzyki kojarzą się nam z czymś nieprzyjemnym, ponieważ każdy z nas zapamiętuje ból, który im towarzyszy. Wkłucia igły boi się niejeden dorosły, a w przypadku dzieci przykre doznania i wynikający z nich strach są większe. Mogą one prowadzić do utrwalenia się reakcji lękowej, która może przejawiad się dużą niechęcią do jakichkolwiek, nawet bezbolesnych zabiegów medycznych lub pielęgnacyjnych. Dziecko może zacząć przejawiać strach także w neutralnych sytuacjach związanych z ingerencją w ciało, takimi jak np. obcinanie paznokci. Pamiętajmy, że dzieci odczuwają ból intensywniej niż dorośli oraz mają mniej umiejętności radzenia sobie z nim. Dzieci do około 7. roku życia nie rozumieją zasadności przeprowadzenia przykrego zabiegu i mogą postrzegad go jako niezasłużoną karę. Po pierwszych negatywnych doświadczeniach z wkłuciem igły boją się kolejnych zabiegów, których - paradoksalnie - w wieku dziecięcym jest bardzo dużo, chodby z uwagi na kalendarz obowiązkowych szczepień - mówi psycholog Tomasz Srebnicki, pracownik Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dyrektor dydaktyczny Centrum Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Centrum CBT.
Wkłucie igły boli, a obecność obcych osób i widok innych płaczących dzieci dodatkowo zwiększa stres. Dziecko jest rozbierane, znajduje się w nieznanym mu otoczeniu - już samą wizytę w gabinecie lekarskim kojarzy z bólem. Dzieci nie powinny odczuwać niepotrzebnego bólu, a każda doświadczona pielęgniarka powinna wskazać rodzicowi kilka prostych sposobów, jak uspokoić dziecko i złagodzić przykre dla obu stron doświadczenia.
Jak można zwiększyć komfort dziecka i zmniejszyć ból związany z zastrzykiem?
U dzieci, które skończyły 3 miesiące, można zastosować znieczulający miejscowo skórę EMLA PLASTER - dostępny w aptekach bez recepty. Jest on prosty i łatwy w użyciu. Troskliwa mama może nakleić go swojemu dziecku sama, ważne, by zapytała wcześniej pielęgniarkę lub lekarza o miejsce planowanego wstrzyknięcia. EMLA PLASTER należy nakleid 1 godzinę przed zabiegiem. Jeżeli plaster będzie pozostawiony na skórze przez 1 godzinę do 2 godzin, to po jego odklejeniu znieczulenie utrzymuje się przez dwie godziny.
Zobacz również:
- Czy bóle głowy u dzieci są niebezpieczne?
- Jak radzić sobie z bólami głowy?
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Dokucza ci ból kręgosłupa? Spróbuj terapii wodnej Kneippa!
- Na czym polega akupunktura?
- Domowe sposoby na ból karku
- Pacjent nie może cierpieć, czyli o leczeniu bólu podczas pobytu w szpitalu
- Uwaga na kamienie żółciowe!
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działao niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Jak można pomóc dziecku przezwyciężyć strach przed bólem?
Nic nie zastąpi bliskiego kontaktu z rodzicem. Niezależnie od wieku dziecka i rodzaju zabiegu, czy będzie to szczepienie, czy pobranie krwi, mama powinna mied możliwośd bycia przy dziecku, ponieważ wie najlepiej, jak rozproszyd uwagę lub ukoid lęk malucha - podpowiada Tomasz Srebnicki. Mamy karmiące mogą spróbować karmić dziecko podczas zabiegu lub podać mu do ssania smoczek. Półrocznego malucha można zainteresować zabawką, rozśmieszyć go, oglądad wspólnie ulubioną książeczkę lub zanucid mu piosenkę.
Małe dziecko rodzic może trzymad na kolanach i je przytulad. Pielęgniarka wykonująca zabieg na pewno poradzi, jak najwygodniej trzymad smyka. Ważne, by rodzic nie był bardziej zdenerwowany od swojej pociechy. Dziecko jest uważnym obserwatorem i szybko wyczuje stres opiekuna. Nie zdziwmy się także, jeżeli 2- czy nawet 6-latek w trakcie lub po zabiegu brzydko nas przezwie albo uderzy. Taka reakcja u młodszych dzieci powinna spotkad się z wyrozumiałością rodzica.
W okresie zwiększonej sezonowej zachorowalności na grypę wielu dorosłych decyduje się na szczepienia ochronne. Lęk przed ukłuciem dotyczy nie tylko dzieci. Każdy dorosły, który odczuwa dyskomfort na myśl o wkłuciu igły, może zastosować miejscowe znieczulenie za pomocą plastra EMLA (EMLA PLASTER).
EMLA PLASTER - informacja o produkcie
EMLA PLASTER, 25 mg + 25 mg, plaster leczniczy
Jedno opakowanie zawiera dwa plastry zabezpieczone z jednej strony folią aluminiową. Powierzchnia kontaktowa krążka nasyconego plastra EMLA (EMLA PLASTER, AstraZeneca) wynosi około 10 cm2, zawiera substancje czynne: 25 mg lidokainy i 25 mg prylokainy. EMLA PLASTER składa się z jasnobeżowej części naklejanej na skórę i z folii ochronnej. Na środku plastra znajduje się okrągły, biały krążek nasączony emulsją zawierającą substancje czynne i pomocnicze. Pozostała częśd plastra jest pokryta klejem akrylowym.
Opis działania: Substancje czynne - lidokaina i prylokaina - to środki miejscowo znieczulające o budowie amidowej. Po wniknięciu do naskórka i skóry właściwej powodują znieczulenie skóry do głębokości 3 mm. Jeżeli plaster będzie pozostawiony na skórze przez 1 godzinę do 2 godzin, to po jego zdjęciu znieczulenie utrzymuje się przez 2 godziny. EMLA PLASTER można stosować już u dzieci od 3 miesiąca życia.
Wskazania: Miejscowe znieczulenie skóry przed nakłuciem i cewnikowaniem żył, pobieraniem krwi do badao oraz przed zabiegami chirurgicznymi w obrębie skóry.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwośd na leki miejscowo znieczulające o budowie amidowej lub na którykolwiek składnik produktu. Nie stosowad u wcześniaków (urodzonych przed 37 tygodniem ciąży). Wrodzona lub idiopatyczna methemoglobinemia.
Dostępność: Dostępny w aptekach bez recepty. Aktualnie najczęściej spotykana w aptece cena jednego opakowania leku EMLA PLASTER mieści się w granicach 20-28 zł.
Podmiot odpowiedzialny: AstraZeneca AB, S-151 85 Sodertalje, Szwecja.