Szukaj

Zasypianie i sen u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Zdrowy sen jest bardzo istotny jeżeli chodzi o prawidłowy rozwój dziecka. Wraz z dojrzewaniem malucha czas snu stopniowo się zmniejsza. Noworodki potrzebują około 16-18 godzin snu w ciągu doby, niemowlęta półroczne około 14 godzin, natomiast dzieci powyżej 16 roku życia już tylko średnio 8 godzin na dobę. Przeciętna określająca liczbę godzin snu dziecka często jednak nie sprawdza się w rzeczywistości, ponieważ każde dziecko zachowuję się w indywidualny sposób. Po skończonym 4 roku życia większa część maluchów nie śpi już w ciągu dnia. 

Kiedy powinniśmy kłaść dziecko spać?

Dobowy rytm sen-czuwanie u dziecka jest wyróżnikiem bardzo indywidualnym. Powoduje to, że poszczególne dzieci różnią się w znacznym stopniu od siebie. Istnieją jednak możliwości umożliwiające wpływanie na rytm snu dziecka. Istotna jednak jest odpowiednia organizacja codziennych czynności oraz skrupulatność w przestrzeganiu ustalonego planu dnia.

Dla każdego rodzica ważne jest spokojne spędzenie wieczoru i nocy. Ważne jest, by wprowadzić pewne rytuały, które będą dla dziecka sygnałem, że o to nadeszła pora snu. By wprowadzić takie stałe godziny snu ważne jest spełnienie kilku warunków. Należy starać się kąpać malca o stałych porach. Po kąpieli przychodzi czas na karmienie a następnie na położenie dziecka do łóżeczka przy zgaszonym świetle. W przypadku gdy dziecko ma już ząbki ważne jest by kąpiel przeprowadzona została po karmieniu. Małe dzieci nie odczuwają leku przed ciemnością, co jednak może się zmienić w późniejszym wieku. Z tym problemem każda mama radzi sobie sama podejmując odpowiednie działania. Istotne jest by sen nie został przerwany przez żadne bodźce zewnętrzne, np. głośne rozmowy czy zbyt jasne światło. By dziecko mogło spać spokojnie konieczne jest także zaspokojenie wszystkich potrzeb, tzn. głodu, pragnienia, mokrej pieluszki.

Co należy robić, gdy dziecko często budzi się w nocy i nie chce zasnąć, a śpi dużo w ciągu dnia?

W pierwszej kolejności należy upewnić się, czy dziecko czuje się komfortowo. Poza tym można sprawdzić czy maluch nie ma zatkanego noska. W przypadku gdy okaże się, że wszystko jest w porządku istnieje prawdopodobieństwo, że zegar biologiczny dziecka jeszcze się nie przestawił. Problemem jest to, że proces ten trwa stosunkowo długo. Jednak wytrwałość i przestrzeganie wyznaczonych godzin poszczególnych czynności po pewnym czasie zaowocuje sukcesem. Dopóki jednak tak się nie stanie konieczne jest odpoczywanie w ciągu dnia. 

Co robić, gdy po położeniu do łóżka dziecko długo nie chce zasnąć?

W sytuacji gdy dziecko leży spokojnie nie należy nic robić. Ono samo nauczy się zasypiać w pokoju. Problem pojawia się w sytuacji, gdy maluch cierpi na kolkę lub ciągle płacze. Konieczne wtedy okazuję się sprawdzenie czy dziecko nie jest głodne, czy nie ma mokrej pieluszki, czy jest mu wygodnie, czy nic go nie uwiera lub czy w pomieszczeniu panuje odpowiednia temperatura. W przypadku gdy wszystko wydaje się być w porządku należy poczekać kilka minut i jeżeli w ty czasie dziecko samo się nie uspokoi, spróbować zastosować powszechnie znane sposoby uspokajania. Niektóre niemowlęta by móc spokojnie zasnąć wymagają ścisłego zwinięcia, np. kocykiem podczas gdy inne wolą spać z odsłoniętymi stopkami. Pomocne w usypaniu dziecka jest także nucenie cichej kołysanki. Dzieci, które skończyły 6 tydzień życia mogą otrzymać smoczek do ssania, co bywa przydatne w zaśnięciu.

Komentarze do: Zasypianie i sen u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz