Zatrucia u małego dziecka - pierwsza pomoc
Małe dzieci są ciekawe świata. W związku z tym wszystkie przedmioty, które dziecko napotka na swojej drodze wkłada je do buzi. Niestety zdarza się, że niektóre substancje są trujące i mogą doprowadzić nawet do śmierci dziecka. Oto wskazówki dotyczące pierwsze pomocy w przypadku zatrucia u dziecka.
W przypadku dzieci za truciznę należy uważać każda połknięta przez malca substancję, która nie jest jedzeniem.
W niektórych przypadkach zdarza się, że dziecko po połknięciu niebezpiecznej substancji traci przytomność. Wówczas należy jak najszybciej rozpocząć akcje ratunkową.
Udzielanie pierwszej pomocy rozpoczynamy od ułożenia dziecka na wznak. Kolejno sprawdzamy czy bobas oddycha. Kiedy tętno dziecka jest niewyczuwalne należy rozpocząć resuscytację. Nie przerywając masażu serca i sztucznego oddychania należy jak najszybciej wezwać pogotowie.
Do najczęstszych objawów zatrucia zalicza się:
Zobacz również:
- Jak postępować w przypadku ciężkich ran?
- Wyposaż swoją domową apteczkę!
- Ciało obce w oku - pierwsza pomoc
- Pierwsza pomoc dziecku w nagłych wypadkach
- Ciało obce w nosie - pierwsza pomoc
- Co robić podczas nadmiernego wychłodzenia ciała?
- Jak postępować w przypadku wystąpienia krwawienia wewnętrznego u ofiary wypadku?
- Zaburzenia przytomności - pierwsza pomoc
- śpiączkę
- ożywienie
- zachowania odbiegające od normy
- nieregularne tętno
- przyśpieszone tętno i oddech
- biegunka
- wymioty
- nadmierne łzawienie
- nadmierne pocenie się
- ślinotok
- gorące i suche usta
- zwężone lub szerokie źrenice
- oczopląs
- drgawki
- drżenie
W momencie gdy zaobserwujemy u maluszka któryś z powyższych objawów, a nie jesteśmy w stanie określić jego przyczyny należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub wezwać pierwszą pomoc.
Jeśli spodziewasz się co mogło być przyczyną zatrucia zabierz ze sobą do szpitala opakowanie, z którego pochodzi trucizna lub ewentualne jej resztki. Czasami zdarza się, że przyczyna zatrucia może być trująca roślina. Jeśli uważasz, że to ona mogła być przyczyna zatrucia poinformuj o tym lekarza.
Udzielając dziecku samodzielnie pomocy w przypadku zatrucia należy pamiętać. by nie podawać dziecku węgla ani żadnych innych środków, które mogą wywołać wymioty.
Pamiętaj, że niewłaściwe postępowanie w przypadku zatruć szkodliwymi substancjami może spowodować więcej szkody. W związku z tym nie próbuj działać na własna rękę tylko jak najszybciej wezwij pogotowie.