Szukaj

7 wskazówek, jak zapobiegać infekcjom miejsc intymnych

Podziel się
Komentarze1

Tylko ok. 40% Polek podejrzewając infekcje miejsc intymnych, od razu zgłasza się do lekarza – wynika z raportu kampanii „ellen – Intymnie o równowadze”i. Niestety nieskonsultowane i długo występujące zakażenia trudno jest wyleczyć, a dodatkowo już raz przebyta infekcja ma tendencje do nawrotów. Warto zatem zastosować dawno znane powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć…

7 wskazówek, jak zapobiegać infekcjom miejsc intymnych

Jako lekarz zdaję sobie sprawę, że kobiety nie są w stanie uniknąć wszystkich przyczyn infekcji miejsc intymnych. Powiedziałbym wręcz, że część z nich wymuszałaby zmianę trybu życia kobiet, na co nowoczesna kobieta często nie chce i nie musi się godzić – mówi dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog, ekspert kampanii „ellen – Intymnie o równowadze”. W takich sytuacjach warto zadbać o równowagę flory bakteryjnej pochwy, która będzie chronić organizm przed czynnikami wywołującymi choroby. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu kilku prostych wskazówek.

CODZIENNIE

  • Przede wszystkim zachowaj odpowiednią higienę miejsc intymnych. Myj miejsca intymne dwa razy dziennie lub wtedy, kiedy odczuwasz dyskomfort (najlepiej preparatami z pH 5,5). Pamiętaj, by myć się i wycierać „od przodu do tyłu”. Płyn najlepiej rozprowadzać dłonią, ponieważ na gąbkach i myjkach zbierają się bakterie, a następnie spłukiwać bieżącą wodą. Warto przeznaczyć osobny ręcznik specjalnie do miejsc intymnych i dbać o to, by był suchy przed użyciem.
  • Dbaj o czyste ręce. Na skórze rąk znajdują się ogromne ilości bakterii, które mimo naturalnego występowania na skórze, jeżeli występują w nadmiarze w środowisku błony śluzowej pochwy, mogą powodować dyskomfort lub rozwój infekcji układu moczowo-płciowego. Dlatego myj dokładnie ręce zawsze wtedy, kiedy wykonujesz czynności higieniczne w okolicach miejsc intymnych.

PODCZAS MENSTRUACJI

  • Zmieniaj środki higieniczne odpowiednio często. Decydując się na określony środek higieniczny, należy zapoznać się z zaleceniami producenta. Najczęściej podawany maksymalny czas stosowania jednego tamponu to 6 godzin w dzień i do 8 godzin w nocy, jednak warto zwrócić uwagę, że częstotliwość wymieniania tamponu zależy od jego chłonności i intensywności krwawienia. Szereg badań sprawdzających bezpieczeństwo stosowania tamponów wykazało, że ich prawidłowe użycie w czasie menstruacji nie powoduje podrażnień ani stanów zapalnych narządów rodnych. Bezpieczeństwo używania tamponów potwierdza również Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Możesz je więc stosować przez całą menstruację. Warto tylko, jeżeli masz taką możliwość, podmywać się przy każdej zmianie środka higienicznego.
  • Stosuj probiotyk w tamponie. Pomaga on utrzymać równowagę flory bakteryjnej pochwy podczas menstruacji, kiedy jest ona najbardziej narażona na działanie czynników chorobotwórczych. Dodatkowo dzięki długotrwałej kolonizacji kultur bakterii Lacto Naturel® jesteś chroniona przez pozostałe dni cyklu i po kolejnych menstruacjach. Szczególnie ważne jest dopasowanie probiotyku w tamponie do flory bakteryjnej Polek, ponieważ jej skład charakteryzuje się dużą zmiennością w zależności od populacji w różnych regionach świata (www.ellenprobiotyk.pl).

W UPALNE DNI, W PODRÓŻY

  • Noś odpowiednią bieliznę. Pamiętaj, żeby bielizna nie była zbyt obcisła, ponieważ nie przepuszcza niezbędnego powietrza i może przyczyniać się do przenoszenia bakterii w okolice cewki moczowej. Dodatkowo staraj się nosić bieliznę ze sztucznych tworzyw tylko w szczególnych sytuacjach. Im więcej naturalnych materiałów, jak bawełna, tym lepiej. Możesz również skorzystać z nowych rozwiązań – bielizny z merylu czy rhovylu, które przepuszczają powietrze.
  • Zaopatrz się w mokre chusteczki. Oprócz standardowych czynności higienicznych warto mieć przy sobie chusteczki oczyszczające miejsca intymne. Dzięki nim możesz zadbać o higienę w podróży lub plażowych toaletach, gdzie nie ma dostępu do bidetu lub prysznica.
  • Działaj profilaktycznie. Podobnie jak w przypadku menstruacji, w wakacje na florę bakteryjną działają różne niekorzystne czynniki. Zadbaj o zdrowie intymne, zanim wyjedziesz na wakacje. Stosuj probiotyki ginekologiczne, które dbają o równowagę flory bakteryjnej stanowiącej główną barierę przed infekcjami.

Zachowania prozdrowotne często wynosimy z domu. Rodzice, starsze rodzeństwo są pierwszymi modelami naszych postaw wobec zdrowia i źródłami wiedzy, jak o zdrowie dbać. Pamiętajmy jednak, że wszystko wokół nas się zmienia, pojawiają się nowe zagrożenia, ale też nowe wartości, w tym nowe sposoby troski o zdrowie. Warto weryfikować swoje nawyki i przekonania z pojawiającymi się nowymi możliwościami – mówi dr Aleksandra Borkowska, psycholog, ekspert kampanii „ellen – Intymnie o równowadze”. Kobiety powinny otwierać się na nowoczesne, bezpieczne rozwiązania, które pozytywnie wpływają na ich zdrowie, a ponadto są wygodne i pomagają im w codziennym funkcjonowaniu.

Komentarze do: 7 wskazówek, jak zapobiegać infekcjom miejsc intymnych (1)

marusia
marusia 19-05-2013 23:42

Używać probiotyków

1

bardzo ważne w zapobieganiu infekcjom intymnym są probiotyki - ja już nie raz się o tym przekonałam, polecam spróbować, jak ktoś ma problemy z infekcjami intymnymi lub po prostu bierze antybiotyki.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze