Szukaj

Badania pokazują, że kobiety po 50 nadal są prześladowane zaburzeniami odżywiania i problemami z wagą

Podziel się
Komentarze0

Zmartwienia kobiet dotyczące wagi, figury, a także frustracja spowodowana przybraniem kilku kilogramów, nie zanikają po osiągnięciu wieku średniego, zgodnie z najnowszymi wynikami badań, które wykazują, że te problemy wciąż utrzymują się u kobiet po 50 roku życia oraz starszych.



Przyzwyczailiśmy się do przekonania, że są to problemy młodych, komentuje Cynthia M. Bulik - ekspert ds. zaburzeń odżywiania na Uniwersytecie Chapel Hill w Północnej Karolinie. Spotykamy się niemalże z oburzeniem: ‘Nie wyrosłaś z tego?’

Faktycznie, wiele kobiet nie wyrosło z ciągłych zmagań z jedzeniem, rozmiarem i figurą, zazwyczaj charakteryzujących nastolatków i młodych dorosłych, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi online na 1849 kobietach w wieku od 50 do 85 (średnia wieku wynosiła 59).

Około 13% kobiet w wieku powyżej 50 lat przyznało się do objadania, przeczyszczania organizmu, wywoływania wymiotów oraz do innych objawów poważnych zaburzeń żywieniowych.

Wiele z nich potwierdziło, że stosuje tabletki odchudzające lub zbyt intensywny trening, ażeby kontrolować wagę. Pomimo całego tego wysiłku, 56% ankietowanych miało nadwagę lub otyłość, a blisko 60% stwierdziło, że waga lub figura ma negatywny wpływ na ich życie.


Dla wielu z nich, ów fakt miał największy wpływ na samopoczucie.

Badania dotyczące nawyków żywieniowych populacji są często ignorowane, co jest paralelne ze sposobem, w jaki są postrzegane starsze kobiety.

Wydają się być ignorowaną częścią populacji. Wszystkie odczuwamy, że w pewnym wieku stajemy się niewidzialne, mówi Cynthia M. Bulik.

Nie jest nowością, że kobiety czują presję bycia chudymi i wyglądania młodo, stwierdza Bulik. Ale obecnie wpływ, jaki wywierają media i społeczeństwo, może być groźniejszy niż kiedykolwiek. Utraciliśmy miejsce dla babć. Już nie wolno nam wyglądać staro. Oczekuje się od nas, że będziemy dążyć do nierealnego ideału.

Nowe badania są podstawą dla przyszłych, dotyczących kwestii wagi i zaburzeń żywieniowych u starszych kobiet, uważa Bulik. Musimy się wiele nauczyć chociażby o wpływie menopauzy na zachowania i postrzeganie siebie.

Tymczasem Bulik pośpiesza służbę zdrowia, ażeby rozważyła możliwość zaburzeń żywieniowych u starszych kobiet i wezwała je, ażeby same spróbowały obalić napędzany reklamami nacisk na zachowanie młodzieńczej urody za wszelką cenę.

Znajdź w sobie coś pozytywnego, co nie ma nic wspólnego z wyglądem zewnętrznym, radzi Bulik w nowej książce "The Woman in the Mirror: How to Stop Confusing What You Look Like with Who You Are".

Doceń wszystkie cechy, dzięki którym jesteś tą osobą, która pozostanie na długo po tym jak wygląd zewnętrzny ulegnie próbie czasu,
radzi specjalistka.

Komentarze do: Badania pokazują, że kobiety po 50 nadal są prześladowane zaburzeniami odżywiania i problemami z wagą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz