Szukaj

Bolesne miesiączki

Podziel się
Komentarze7

Są częstą dolegliwością dotyczącą głównie młodych kobiet i dziewcząt. Na bolesne miesiączki skarżą się również kobiety dojrzałe, szczególnie w okresie przedmenopauzalnym. Współczesna medycyna daje wiele możliwości leczenia dolegliwości związanych z bólami miesiączkowymi. W leczeniu stosuje się gimnastykę leczniczą, leki przeciwbólowe oraz progasteny w II fazie cyklu lub blokadę owulacji za pomocą środków antykoncepcyjnych.



Najczęściej spotykanymi objawami są:

  • bóle podbrzusza promieniujące do krzyża;
  • drażliwość;
  • biegunka;
  • wymioty;
  • ból głowy.

Powtarzają się one regularnie podczas krwawienia miesiączkowego. Są charakterystyczne dla cykli owulacyjnych. Przyczyną może być nadmierna kurczliwość mięśnia macicy, napięcie mięśni szkieletowych - wywołane pracą w pozycji stojącej, intensywnym treningiem lub bodźcami emocjonalnymi.

W tych przypadkach nie stwierdza się zmian w narządzie rodnym.

Drugą grupę chorych stanowią kobiety nieco starsze, u których wcześniej miesiączki przebiegały bez dolegliwości.

Endometrioza (gruczolistość) jest to występowanie czynnej błony śluzowej macicy poza jej prawidłową lokalizacją tj. jamą macicy. Nieprawidłową lokalizacją błony śluzowej mogą być narządy płciowe, m.in. pochwa, krocze, jajnik, jajowód, a także rzadziej odległe od narządów płciowych miejsca organizmu, m.in. pęcherz moczowy, blizny pooperacyjne, jelita.

Endometrioza dotyczy tylko kobiet w okresie dojrzałości płciowej, nigdy przed dojrzewaniem i po menopauzie. Nieprawidłowo umiejscowiona błona śluzowa posiada wszystkie cechy błony śluzowej macicy, tak samo reaguje na bodźce hormonalne - zachodzą w niej cykliczne zmiany rozrostowe, wydzielnicze i rozpad z towarzyszącym krwawieniem. Jest to szczególnie niebezpieczne w miejscach oddalonych od macicy, ponieważ wskutek nagromadzenia krwi, która nie może być wydalona, następuje powiększenie ogniska chorobowego i ucisk na sąsiadujące tkanki.


Objawy choroby są różne i zależą od umiejscowienia nieprawidłowego ogniska błony śluzowej, np. bolesne miesiączki, obfitsze i wydłużone krwawienia miesiączkowe, dokuczliwe bóle, które są najsilniejsze w okresie poprzedzającym miesiączkę i podczas miesiączki, mdłości.


Przyczyną są najczęściej zmiany organiczne w narządzie rodnym, takie jak:

  • endometrioza,
  • stany zapalne,
  • zrosty w obrębie miednicy,
  • zwężenie kanału szyjki macicy.

W leczeniu stosuje się gimnastykę leczniczą, cieple okłady na podbrzusze, psychoterapię, a przy braku poprawy leki przeciwzapalne i przeciwbólowe w skojarzeniu z lekami rozkurczowymi.

Leki przeciwbólowe należy zażywać regularnie, od dnia poprzedzającego miesiączkę i kontynuować podczas jej trwania.

Jeżeli taka terapia jest nieskuteczna, stosuje się progestageny w II fazie cyklu lub blokadę owulacji za pomocą środków antykoncepcyjnych. W rzadkich przypadkach, po wyczerpaniu innych metod leczniczych, stosuje się z dobrym skutkiem rozszerzanie kanału szyjki.

Opracowanie na podstawie:
Czekanowski R., Zarys Ginekologii Zachowawczej, PZWL, Warszawa 1985.
Dalton M., Endokrynologia Ginekologiczna, Warszawa 1997
Troszyński M., Naturalne Planowanie Rodziny,Warszawa 2005