Kobietom dotkniętym problemem nietrzymania moczu (NTM) często w codziennych sytuacjach brakuje pewności siebie. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie marki TENA, inicjatora kampanii „CoreWellness - wewnętrzna siła”, dla 80% Polek najważniejszym czynnikiem pozwalającym odbudować pewność siebie jest zapewnienie poczucia świeżości.
Kobiety dotknięte problemem NTM częściej odczuwają zakłopotanie, niepokój czy rozdrażnienie w codziennych kontaktach z ludźmi, co z pewnością nie wzmacnia ich wiary we własne siły. Dlatego tak ważne jest zapewnienie poczucia świeżości, które poprawiając kobietom nastrój, pozytywnie wpływa na ich pewność siebie - mówi dr Aleksandra Borkowska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Pewność siebie? Oczywiście!
Kobieta pewna siebie, to kobieta, która poprzez mowę ciała wysyła do otoczenia sygnał „znam swoją wartość”. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej jest jej nawiązać i utrzymać relacje społeczne. Taka postawa ułatwia rozwiązywanie codziennych problemów i osiąganie zamierzonych celów. Co należy zrobić, by stać się bardziej pewną siebie? Pierwszy krok to stworzenie wewnętrznego przekonania, że jest się wyjątkową kobietą. Oto kilka wskazówek pomocnych w budowaniu własnej pewności:
1. Bądź sobą - prawdziwe stwierdzenie, ale często trudne do osiągnięcia. Udawanie kogoś, kim się nie jest, wymaga dużego wysiłku. Zastanów się nad tym, co w sobie lubisz, co Cię wyróżnia, a następnie zacznij wykorzystywać te atrybuty i zdolności. Masz problemy ze znalezieniem własnych zalet? Poproś bliską Ci osobę, by powiedziała za co Cię ceni - będziesz zaskoczona tym, jak pozytywnie odbierają Cię inni.
Zobacz również:
2. Myśl pozytywnie - skoncentruj się na tym, co chcesz osiągnąć, do czego dążysz. W ten sposób uwierzysz we własne siły i „zarazisz” swoją pozytywną energią ludzi wokół siebie.
3. Pamiętaj, że jesteś piękna - codziennie przekonuj samą siebie, że dobrze wyglądasz. Szybko zauważysz, że doda Ci to odwagi, szczególnie podczas spotkań z nowo poznanymi ludźmi.
4. Okazuj zainteresowanie - podczas spotkania z drugą osobą uważnie słuchaj tego, co do Ciebie mówi. Boisz się, że nie będziesz wiedziała co powiedzieć i jak poprowadzić rozmowę? Możesz stworzyć swoją listę „ratunkowych pytań”, które pomogą Ci w takich trudnych sytuacjach.
5. Uspokój się - kiedy coś wytrąci Cię z równowagi spróbuj uspokoić oddech i poprawić swoją postawę. Jeśli nauczysz się panować nad swoją mową ciała, łatwiej będzie Ci się opanować w kryzysowych sytuacjach. Nie zniechęcaj się, jeśli jest Ci trudno zastosować te wskazówki. Pamiętaj o systematyczności i cierpliwości, a na pewno wkrótce zauważysz pierwsze efekty i poczujesz się bardziej pewna siebie.
Dodatkowe informacje:
W Polsce na nietrzymanie moczu cierpi ok. 3 mln kobiet2. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to niekontrolowany wyciek moczu w trakcie czynności związanych z napinaniem mięśni brzucha (kaszel, kichanie, taniec, ćwiczenia fizyczne). Jedną z jego przyczyn może być osłabienie mięśni dna miednicy. Problem ten w znacznym stopniu dotyka kobiety w okresie menopauzy oraz po przebytej ciąży. Naglące nietrzymanie moczu to objaw pęcherza nadreaktywnego. Pojawia się gdy występuje parcie naglące na mocz. Może być spowodowane nadwrażliwością pęcherza lub zaburzeniami w unerwieniu pęcherza.
Celem kampanii „CoreWellness - wewnętrzna siła” jest edukowanie społeczeństwa na temat możliwości prowadzenia aktywnego trybu życia przez osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu, obalenie mitów na temat nietrzymania moczu jako dolegliwości osób starszych i schorowanych oraz zachęcenie kobiet do poruszania tego tematu podczas rozmowy ze swoim lekarzem.
Patronat nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Urologiczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.
Organizatorem kampanii jest firma SCA Hygiene Products, producent marki TENA. Partnerem akcji sieć klubów fitness Gymnasion oraz Stowarzyszenie Osób z NTM „UroConti”.
Komentarze do: Brak pewności siebie a problem nietrzymania moczu