Około 2600 Kanadyjek dowie się tego roku, iż są dotknięte rakiem jajnika, a 1750 kobiet umrze z tego powodu, według kanadyjskiego towarzystwa raka, które przypomina, że wrzesień jest miesiącem uwrażliwania na tę ciężką chorobę.
Jeśli rak jajnika jest wykryty wcześnie, chorobę tę można leczyć z powodzeniem, ale w 75% przypadków jest ona diagnozowana w stadium zaawansowanym. Mimo postępów technik chirurgicznych oraz chemioterapii, poziom przeżycia pięciu lat u pacjentek dotkniętych rakiem jajnika w stadium zaawansowanym wynosi zaledwie od 15% do 25%.
Aktualnie, nie istnieje żaden test wykrywający ani wiarygodne narzędzie wykrywajace raka jajnika. Dodatkowo, we wczesnym stadium, rak ten prezentuje mało symptomów.
Zobacz również:
Kiedy te ostatnie się pokazują, często są one niewyraźne i można je pomylić z popularnymi problemami zdrowotnymi. Może chodzić na przykład o wrażenie dyskomfortu, ucisku, bólu albo obrzęku na poziomie brzucha; o niestrawność albo o częste wzdęcia, o uczucie sytości nawet po lekkim posiłku.
Jeśli objawy te się zaostrzają albo jeśli trwają one dłużej niż dwa albo trzy tygodnie, warto jest skonsultować się z lekarzem bezzwłocznie.
Rak jajnika nie jest przypisywany jednej jedynej przyczynie, ale niektóre czynniki zdają się zaostrzać ryzyko, przede wszystkim wiek, w szczególności po pięćdziesiątym roku życia, podobne przypadki w rodzinie, wcześniejszy przypadek nowotworu, brak ciąży, hormonoterapia zastępcza (przede wszystkim ta, oparta jedynie na bazie estrogenów) trwająca długi czas, a także ekspozycja na azbest.
Komentarze do: Cichy zabójca