Nowa analiza przeprowadzana przez Uniwersytet w Północnej Karolinie w Chapel Hill wykazała, że aktywność fizyczna - łagodna lub intensywna, przed lub po menopauzie - może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi. Jednakże, jedynie utrzymywanie właściwej wagi może zagwarantować takie korzystne działanie.
Mimo iż badania wykazały, iż aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko raka piersi, wiele pytań nadal pozostaje bez odpowiedzi. Na przykład, jak długo ma trwać oraz jak intensywna musi być owa aktywność.
Aby to zbadać, zespół Lauren McCullough, doktorantki z UNC Gillings School of Global Public Health, poszukał związku między reakreacyjną aktywnością fizyczną a ryzykiem zachorowania na raka piersi.
Badaniem objęto około 1504 kobiet z rakiem piersi (233 nieinwazyjnym oraz 1271 z inwazyjnym rakiem piersi), oraz 1555 kobiet bez nowotworu, w wieku od 20 do 98 lat.
Zobacz również:
- Przyczyny powstawania łagodnych nowotworów piersi
- Rak piersi - mammografia raz na dwa lata pozwala wykryć go na czas!
- Rak sutka
- Mammografia nadal najlepszym sposobem wykrywania raka piersi
- Jak dbać o siebie po operacji usunięcia piersi?
- Samokontrola Piersi
- Diagnostyka raka piersi
- Postępy w leczeniu raka piersi na podstawie Sympozjum ASCO 2007
Jeżeli chodzi o kobiety, które podczas swoich lat rozrodczych lub po menopauzie ćwiczyły aktywnie, stwierdzono, że ich ryzyko zachorowania na raka piersi się zmniejszyło.
Co więcej, w przypadku kobiet, które ćwiczyły od 10 do 19 godzin tygodniowo, stwierdzono, że dla nich ryzyko zmniejszyło się nawet do 30 procent. Nie miało znaczenia, jak intensywnie badane wykonywały swoje ćwiczenia.
Co jest jednak najważniejsze, naukowcy przyjrzeli się powszechnym skutkom aktywności fizycznej, takim jak mniejsza masa ciała, i odkryli, że nawet aktywne kobiety, które przybrały znacznie na wadze - zwłaszcza po menopauzie - doświadczały podwyższenia ryzyka zachorowania na raka piersi.