Kobiety w okresie menopauzy powinny utrzymywać dobrą higienę zębów oraz odwiedzać dentystę znacznie częściej niż zwykle, aby zapobiec zapaleniu ozębnej, czyli infekcji tkanki, która otacza i podtrzymuje zęby. A więc, poza szczotkowaniem zębów dwa razy dziennie, kobiety, które są bardziej narażone na zapalenie ozębnej, powinny także bardziej regularnie przechodzić zabieg usuwania kamienia – nawet aż do 4 razy na rok, jeśli okaże się to niezbędne.
Takie fakty wynikają z małego badania przeprowadzonego ostatnio na 56 kobietach w okresie menopauzy, u których stwierdzoną niską gęstość masy kości, co jest samo w sobie predyspozycją do pojawienia się osteoporozy.
Połowa z tych kobiet zażywała, od ponad 2 lat, lekarstwo z rodziny bifosfonatów, które miało spowolnić utratę masy kości. Rezultaty tego badania pokazują, że długie zażywanie bifosfonatów wydaje się chronić kobiety w okresie menopauzy przeciwko zapaleniu ozębnej, które wywołuje wypadanie zębów.
Większe ryzyko zapalenia ozębnej po menopauzie
Poczynając od wieku, w którym rozpoczyna się menopauza, kobiety są bardziej narażone na ucierpienie z powodu zapalenia ozębnej, ponieważ obecność nalotu nazębnego zwiększa tworzenie się kamienia na zębach. Na nalot ten składa się całość bakterii i mikrobów, które organizują się razem, aby lepiej się odżywiać.
Według autorów badania, nalot ten ma prowokować także więcej zapaleń, kiedy gęstość kości danej osoby jest niska, podnosząc w ten sposób proliferację kamienia nazębnego.
Zobacz również:
4 wizyty na rok u dentysty?
Doktor Jacques Véronneau, dentysta oraz profesor na Fakultecie medycyny zębów na Uniwersytecie McGill w Kanadzie, zaleca na tę chwilę kobietom w okresie menopauzy chodzenie do dentysty nawet do 4 razy w ciągu roku.
Naukowo rzecz biorąc, kiedy kamień zostanie usunięty z zębów, powraca on już po 3 miesiącach, wyjaśnia profesor i badacz w dziedzinie zdrowia jamy ustnej i zębów. Jeśli nie masz dobrej higieny, może się zdarzyć, że będziesz musiała pójść od dentysty nawet do 4 razy w roku.
Ale należy zdawać sobie również sprawę z realnego ryzyka dla danej osoby, podkreśla profesor Véronneau. Norma, które chciałaby, żebyśmy usuwali kamień z zębów co 6 albo co 9 miesięcy, jest kwestią tego, co pokrywa ubezpieczenie zdrowotne, nie jest więc ona podyktowana wiedzą, dorzuca profesor.
Higiena zębów: jej działanie na zdrowie ogólne
Higiena jamy ustnej ma mieć wpływ nie tylko na zdrowie zębów, ale również na nasze zdrowie całościowo, przypomina doktor Jacques Véronneau. Bakterie z jamy ustnej podróżują i są związane z markerami zapalenia, które zwiększają ryzyko chorób serca oraz naczyń krwionośnych, podtrzymuje specjalista.
Na przykład, u osoby cierpiącej na arteriosklerozę, transport mikrobów i bakterii pochodzących z kamienia nazębnego może przyczyniać się do gromadzenia się różnych molekuł w tętnicach, co jeszcze bardziej je toruje. To dlatego właśnie uczony podkreśla ogromne znaczenie szczotkowania zębów dwa razy dziennie.
Jeśli robimy to tylko jeden raz na dzień, najlepiej jest to zrobić wieczorem, przed pójściem spać, precyzuje Jacques Véronneau. Poza tym, stosowanie płynu do płukania ust 2 razy dziennie, przez 30 sekund, może zredukować aż o 60% warstwę nalotu nazębnego.
A nić dentystyczna? Zawsze zaleca się stosowanie nici dentystycznej, ale nie mamy złudzeń co do rezultatów tego środka, podsumowuje doktor Jacques Véronneau: ostatni sondaż pokazuje, że 98% Kandadyjczyków nie używa nici dentystycznej.
Komentarze do: Czy kobiety w okresie menopauzy powinny częściej chodzić do dentysty?