Badania opublikowane w The Journal of Cell Biology ujawniają dwa ważne odkrycia dotyczące jednej z najbardziej agresywnych i trudnych do leczenia form raka piersi. Naukowcy pod kierunkiem dr Susany Gonzalo, adiunkta i profesora biochemii oraz biologii molekularnej w Saint Louis University, znaleźli szlak molekularny, który przyczynia się do potrójnie ujemnego raka piersi, często prowadzącego do śmierci.
Nowotwór ten ma w zwyczaju atakować młodsze kobiety i jest odporny na aktualne metody leczenia. Gonzalo i jej współpracownicy wierzą, że witamina D może to zmienić.
Zespół badawczy rozpoznał szlak molekularny u kobiet, które urodziły się z mutacją genu BRCA1, co kwalifikuje je do grupy o podwyższonym ryzyku zachorowalności na raka piersi i raka jajnika, w tym na odmianę potrójnie ujemną.
Aktywny szlak molekularny powoduje niekontrolowany wzrost guzów, które są odporne na standardowe leczenie przeciwnowotworowe. Chemioterapia rzadko jest w tym przypadku skuteczna i prowadzi do poważnych skutków ubocznych.
Na szczęście pojawiła się nadzieja. Doświadczenia prowadzone w laboratorium Gonzalo, we współpracy z laboratoriami Xaviera Matias-Guiu i Adriany Duso w Institute of Biomedical Research w Lleida (Hiszpania), dowiodły, że witamina D umożliwia dezaktywację tej ścieżki, dzięki czemu zapobiega rozwojowi guzów.
Zobacz również:
- Przyczyny powstawania łagodnych nowotworów piersi
- Rak piersi - mammografia raz na dwa lata pozwala wykryć go na czas!
- Mammografia nadal najlepszym sposobem wykrywania raka piersi
- Rak sutka
- Samokontrola Piersi
- Jak dbać o siebie po operacji usunięcia piersi?
- Rola terapii hormonalnej w leczeniu zaawansowanego raka piersi
- Diagnostyka raka piersi
Zdaniem naukowców może to być bezpieczna i tańsza strategia walki z tego typu nowotworem.
W oświadczeniu prasowym naukowcy przyznali, że mają nadzieję, iż w przyszłości kobiety z potrójnie ujemnym rakiem piersi będą mogły korzystać z leczenia uwzględniającego witaminę D.
Podkreślają jednak, że tak jak w przypadku wszystkich badań laboratoryjnych, tak i w przypadku terapii witaminą D potrzeba analiz klinicznych, zanim nowa metoda będzie mogła być stosowana w sposób bezpieczny i efektywny przez lekarzy.
Analizy prowadzone wcześniej przez naukowców z Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem we współpracy z badaczami z University Hospitals Hamburg-Eppendorf, które zostały opublikowane w czasopiśmie medycznym Carcinogenesis, potwierdziły, że kobiety z niskim poziomem witaminy D we krwi są bardziej narażone na raka piersi.
Jeszcze inne badanie (wykonane na University of Rochester Medical Center), o którym pisano w Natural News, pozwoliło na stwierdzenie, że zdecydowana większość kobiet, poddających się leczeniu przeciwnowotworowemu, wykazuje bardzo niski poziom witaminy D we krwi, a kobiety, u których choroba ta była nieuleczalna, miały najniższe poziomy ze wszystkich.
Nowe badanie poszerza te ustalenia, dowodząc, że witamina D może odgrywać rolę w zapobieganiu i leczeniu raka piersi.