Każda z nas ma w domu mniejszą bądź większą apteczkę - leki na ból głowy, ból brzucha, niestrawność, na gorączkę itd., itp. W informacjach dotyczących stosowania leku nie ma osobnych wskazówek dla kobiet dotyczących dawkowania, a jedynie dla ciężarnych, bądź karmiących piersią. Tymczasem istnieją istotne różnice w przyswajaniu leków przez kobiety w porównaniu do mężczyzn.
Testy najczęściej na mężczyznach
Rzadko czytamy informacje zawarte w ulotkach dołączonych do leków, dotyczące dawkowania, interreakcji czy działań niepożądanych. I chociaż zanim jakikolwiek lek trafi do sprzedaży, przechodzi latami przez szereg badań pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności, to jednak występują różnice we wchłanianiu, magazynowaniu czy wydalaniu leków, uwarunkowane różnicami biologicznymi między kobietą a mężczyzną. Tymczasem firmy farmaceutyczne testując produkt nie mają obowiązku włączania do testów kobiet, wręcz preferują mężczyzn.
Dzieje się tak ze względu na ryzyko, że kobieta może w czasie testów zajść w ciążę, co nie tylko zmieniłoby wyniki badania, ale także mogłoby być mocno ryzykowne dla płodu. Ponadto kobiety mogą różnie przyswajać leki w różnych momentach cyklu miesięcznego. Od 2004 roku istnieje obowiązek podawania ile kobiet i ilu mężczyzn uczestniczyło w badaniu klinicznym, przy czym nie zawsze liczba kobiet jest na tyle duża, by określić różnice w stosowaniu farmaceutyku dla każdej płci. A przecież różnice dotyczące przyswajania, rozprowadzania czy skutków ubocznych mogą być spore.
Natura kobiety, a działanie leków
Co ma zatem wpływ na wchłanianie i przyswajanie leków? Przewód pokarmowy i nerki u kobiet pracują wolniej, niż u mężczyzn, a większa ilość tkanki tłuszczowej w ciele kobiety także różnicuje absorbcję leku. Kobiety zwykle mają mniejszy ciężar ciała, dlatego często wystarczają im mniejsze dawki leku. Przede wszystkim jednak, ciało kobiety podlega miesięcznemu cyklowi, a ten ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. „Zawartość wody w organizmie kobiety zmienia się wraz z kolejnymi fazami cyklu, dlatego może ulegać wahaniom stężenie leków, które są rozpuszczalne w wodzie.” - mówi Aleksandra Demiańczyk, biolog, ekspert dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly. - „Ponadto zmiana poziomu hormonów w czasie cyklu ma wpływ na przemianę materii, co może zmniejszać, bądź zwiększać skuteczność przyjmowanych leków w zależności od dnia cyklu”.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Środki hormonalne
Biorąc tabletkę antykoncepcyjną pozbawiamy organizm naturalnego cyklu, ale... zażywanie tabletek antykoncepcyjnych ma większy wpływ na skuteczność zażywanych leków, niż może się nam wydawać. Na przykład, kwas acetylosalicylowy (popularna aspiryna) jest w organizmie kobiety wolniej rozkładany, niż u mężczyzny, jednakże gdy kobieta stosuje doustną antykoncepcję hormonalną, różnica ta nie występuje. Z kolei paracetamol zostaje szybciej rozłożony przy stosowaniu pigułki antykoncepcyjnej, dlatego tabletka z paracetamolem wzięta na ból głowy działa znacznie krótcej! „Nie wolno zapominać, że środki hormonalne to ogromna ingerencja w organizm. Pigułki mogą obniżać działanie pewnych leków, i odwrotnie - niektóre leki mogą obniżać działanie pigułki, np. antybiotyki, antydepresanty, środki nasenne. Równie skuteczną metodą antykoncepcyjną bo na poziomie 99,36%, a nie powodującą efektów ubocznych są inteligentne komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp, czy Pearly.” - podsumowuje Aleksandra Demiańczyk.
Wybieraj rozsądnie
Przyzwyczajeni do wygodnych rozwiązań często bez namysłu sięgamy po różne „magiczne pigułki”, tymczasem wszystko to, co zażywamy, czyli także leki i suplementy, ma wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu i w krótkim, i w długim czasie.
Dlatego w trosce o swoje zdrowie stosuj się do trzech prostych zasad:
- Nie przyjmuj żadnych farmaceutyków na „własną rękę”. Konsultuj się z lekarzem, z farmaceutą, pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj - o skutki uboczne, o działania z innymi lekami, o bezpieczne stosowanie (np. zażywanie leku w trakcie posiłków, popijanie wodą). Dotyczy to także suplementów i innych specyfików także sprzedawanych bez recepty.
- Czytaj ulotki dołączone do farmaceutyków. Nawet jeżeli są to tabletki od bólu głowy, które bierzesz od dawna - koncerny farmaceutyczne aktualizują ulotki, sprawdzaj czy nadal możesz bezpiecznie stosować wybrany środek, zwłaszcza jeżeli zażywasz także jakiekolwiek inne leki czy suplementy.
- Bądź świadoma i otwarta na sygnały płynące z twojego organizmu. Nie zagłuszaj każdego bólu głowy tabletką - czasem to sygnał przemęczenia, jaki wysyła ci twój organizm, taki wewnętrzny napis: z w o l n i j. Przy przewlekłych, niepokojących bólach czy nietypowych, uciążliwych objawach, zawsze konsultuj się z lekarzem.
Beata Mąkolska
konsultacja merytoryczna: Aleksandra Demiańczyk, biolog
Komentarze do: Dlaczego kobiety inaczej przyswajają leki?