Endometrioza a niepłodność
Endometrioza to schorzenie wywołane obecnością ognisk endometrium położonych poza jamą macicy. Płodność kobiet, u których stwierdzono endometriozę jest mniejsza w porównaniu do kobiet zdrowych, ale jej obecność nie wyklucza zajścia w ciążę.
Endometrioza to choroba, w której błona śluzowa macicy (z łac.endometrium) występuje w innych miejscach w organizmie. Schorzenie to jest coraz częstszą przyczyną niepłodności. Ogniska te (tzw. wszczepy) reagują na cykliczne zmiany hormonalne, tak samo jak endometrium – okresowo złuszczają się, powodując krwawienia i stan zapalny, po czym się regenerują.
Objawy endometriozy
Bóle brzucha i podbrzusza, bolesne i bardzo obfite miesiączki, bolesne współżycie, plamienie między miesiączkami to najczęstsze objawy endometriozy. Dolegliwości mogą również występować w okolicy krzyżowej. Dyskomfort można odczuwać również przy oddawaniu moczu, wypróżnianiu się i podczas badania ginekologicznego. Chorobie mogą także towarzyszyć wzdęcia, zaparcia, biegunki, zmęczenie.
Zobacz również:
Diagnoza choroby nie jest łatwa ze względu na niecharakterystyczne objawy. Badanie USG pomaga rozpoznać ogniska choroby na jajnikach, pęcherzu moczowym czy odbytnicy, ale jest nieskuteczne w diagnozie endometriozy otrzewnowej. W drugim przypadku ostateczna diagnoza pada podczas operacji.
Wpływ endometriozy na płodność
Endometrioza ma bezpośredni wpływ na płodność. Wśród chorujących na nią kobiet aż 30 do 50% ma problemy z zajściem w ciążę. Procesy rozrodcze zostają zakłócone na wielu etapach.
Endometrioza może mieć wpływ już na komórki jajowe i zmniejszać zdolność endometrium do implantacji zarodka. Kiedy choroba jest już zaawansowana, może niszczyć jajniki i zaburzać funkcjonowanie jajowodów.
Stany zapalne, które rozwijają się we wszczepach endometriozy, skutkują włóknieniem tkanek i powstawaniem zrostów, co ma zasadniczy wpływ na trudności z zajciem w ciążę. Konsekwencją pojawiania się ognisk endometriozy są często torbiele na jajnikach, które – nieleczone - mogą być przyczyną niepłodności.
Leczenie endometriozy
Podstawową formą terapii jest leczenie farmakologiczne, drugim sposobem jest leczenie operacyjne. Wybór metody jest uzależniony od planów macierzyńskich pacjentki. W przypadku młodych kobiet operacja jest ryzykowna, ponieważ w może doprowadzić do zmniejszenia objętości jajnika, a tym samy liczby komórek jajowych. Należy jednak pamiętać, że każdy rodzaj operacji niesie ze sobą ryzyko kolejnych zrostów, w ten sposób zwiększając prawdopodobieństwo nawrotu schorzenia. Warto także pomyśleć o profilaktyce przeciwzrostowej – zastosowaniu specjalnego żelu lub błony.
Zobacz także:
Autor: Małgorzata Sypniewska
Komentarze do: Endometrioza a niepłodność