Młode kobiety, które mają historię raka piersi w swojej rodzinie, są bardziej podatne na rozwinięcie się tej choroby niż inne. Ryzyko to zdaje się również rosnąć wraz z rosnącą konsumpcją alkoholu.
Badacze z Uniwersytetu Waszyngtona w Saint Louis w Missouri, stwierdzili, że młode kobiety, których matka albo ciotka miała raka piersi, są aż dwa razy bardziej zagrożone diagnozą łagodnego guza piersi, w porównaniu do tych, które nie mają żadnego rodzinnego epizodu tego typu w tej dziedzinie.
W kategorii młodych kobiet z grupy ryzyka, zachorowalność na raka piersi zwiększa się również wraz z ilością skonsumowanego alkoholu. Ze swej strony, dla kobiet, które nie mają rodzinnej historii raka, nie zaobserwowano rosnącego ryzyka wraz z konsumpcją alkoholu.
Zobacz również:
- Rak piersi - trudności poznawcze i kliniczne, pytania i odpowiedzi
- Diagnostyka raka piersi
- Jak dbać o siebie po operacji usunięcia piersi?
- Rak sutka
- Potrójnie negatywny - najmniej znany rodzaj raka piersi
- Rak piersi - mammografia raz na dwa lata pozwala wykryć go na czas!
- Rola terapii hormonalnej w leczeniu zaawansowanego raka piersi
- Samokontrola Piersi
Zachorowalność na raka zdaje się być bardziej związana ze wskaźnikiem masy ciała BMI w okresie dzieciństwa, z obwodem talii w okresie nastoletnim, a także z rozmiarem w wieku dorosłym.
Tak właśnie wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców na 9 000 dziewczynach amerykańskich, w wieku od 9 do 17 lat, w latach 1996 – 2007.
Uczestniczki odpowiadały na pytania w kwestionariuszu każdego roku, co pozwoliło zebrać dane na temat rodzinnej historii zdrowia, konsumpcji alkoholu, wzrostu, wagi, obwodu talii oraz wieku pierwszej menstruacji.