14 kwietnia br. w warszawskiej restauracji AleGloria odbyła się uroczysta inauguracja cyklu edukacyjnego „Hormony - nasz wspólny temat”. W ramach akcji zorganizowane zostaną warsztaty edukacyjne dla kobiet poświęcone m.in. niecodziennym metodom antykoncepcji oraz metodom menopauzalnej terapii hormonalnej.
Na wszystkich etapach życia człowieka, od poczęcia do przekwitania, hormony odgrywają istotną, a często decydującą rolę w prawidłowym rozwoju. Odpowiadają m.in. za jego płciowość (testosteron u mężczyzn, estrogeny u kobiet), zachowania seksualne (serotonina), czy rytm snu i czuwania (melatonina), uczestniczą w przemianach metabolicznych (insulina) i w prawidłowym przebiegu procesu odżywiania. U kobiet występują jeszcze dodatkowe hormony (obecne też u mężczyzn, ale w śladowych ilościach), które są szczególnie ważne podczas cyklu miesiączkowego i ciąży. Każda z nas o hormonach słyszy i wie, że są ważne, obwinia je za większość przykrych dolegliwości oraz złe nastroje związane najczęściej z menstruacją, zespołem napięcia przedmiesiączkowego lub ciążą.
Jakie hormony kryje w sobie organizm kobiety? Za co są odpowiedzialne? Odpowiedzi na te i inne pytania, tak ważne z punktu widzenia zdrowia współczesnej kobiety, można było usłyszeć podczas pierwszego spotkania inaugurującego akcję „Hormony – nasz wspólny temat”. Wydawać by się mogło, że dzisiaj nie ma tematów trudnych ani wstydliwych. Tymczasem ciągle wielu z nas brakuje wiedzy dotyczącej tak ważnych spraw jak: dojrzewanie, seks, antykoncepcja czy menopauza.
Spotkanie z cyklu „Hormony – nasz wspólny temat” poprowadziła dojrzała, spełniona w życiu prywatnym i zawodowym kobieta, która nie boi się żadnych pytań ani tematów – Agata Młynarska. „Rolę hormonów w życiu kobiety” wyjaśnił dr Grzegorz Południewski, zaś warsztaty edukacyjne poświęcone „Przyczynom niepowodzeń w antykoncepcji” i „Niecodziennym metodom antykoncepcji” przeprowadził prof. Tomasz Paszkowski.
Duże zainteresowanie uczestników spotkania wzbudziły wyniki przedstawione przez prof. Paszkowskiego, według których aż 46% ciąż mimo zażywania tabletek antykoncepcyjnych to efekt błędów użytkowniczki, 21% to efekt równoczesnej antybiotykoterapii a kolejne 10% jest spowodowane problemami trawienno-jelitowymi jak biegunki czy wymioty1. Dlatego coraz większe uznanie zyskują, stosowane inną drogą niż doustna, niecodzienne metody antykoncepcji, jak systemy przezskórne czy dopochwowe pierścienie antykoncepcyjne.
Prof. Tomasz Paszkowski przedstawił stanowisko Zespołu Ekspertów PTG: „Realna skuteczność każdej metody zapobiegania ciąży jest wypadkową skuteczności danej metody oraz dokładnego przestrzegania zaleceń lekarskich co do jej stosowania a także czynników niezależnych od pacjentki (np. antybiotykoterapia, wymioty, biegunka). Aby zredukować ryzyko niepowodzenia antykoncepcji należy rozważyć zalecanie metod, których skuteczność jest bardzo wysoka nawet w przypadku incydentalnego ich stosowania niezgodnie z zaleceniami”.
Zobacz również:
Obecnie, brak podstawowej wiedzy na temat nowoczesnej antykoncepcji hormonalnej i opory przed podejmowaniem tematów powszechnie uważanych za wstydliwe, to zdaniem ekspertów problem, z którym muszą zmierzyć się współczesne kobiety. Edukacja na temat roli hormonów i tematów z nimi ściśle związanych pozwoli kobietom na świadome podejmowanie decyzji w kwestiach związanych z ich zdrowiem a co za tym idzie, komfortem fizycznym i psychicznym.
Młoda, nowoczesna kobieta jest dzisiaj zafascynowana otaczającym światem, stara się być na bieżąco i śledzić osiągnięcia naukowe w dziedzinie urody, technologii i zdrowia. Wiedza na temat najnowszych doniesień medycznych powinna być jak najbardziej w sferze jej zainteresowań. Pozwoli jej to być partnerką w rozmowie podczas wizyty u lekarza i pomoże w podejmowaniu istotnych decyzji dotyczących również jej życia rodzinnego. Dzisiejszy świat będący pod wpływem natłoku informacji to także zagrożenie dla relacji rodzinnych matka-córka.
Niestety w codziennej bieganinie łatwo oddalić się od siebie. Nie można pozwolić na to, by malała rola matki, która pomaga córce w sposób świadomy dbać o swoje zdrowie czy planować rodzinę. Dla młodej kobiety matka powinna być pierwszym i wiarygodnym źródłem informacji m.in. na temat dojrzewania czy bezpiecznego i świadomego macierzyństwa. Nowoczesna młoda kobieta, świadoma swojej wartości nie boi się rozmawiać z matką na różne tematy, nawet niewygodne; chce walczyć z hipokryzją i sama zmieniać stereotypy. Ale z matką powinny rozmawiać wszystkie młode kobiety, zwłaszcza te, które nie są tak przebojowe i nie mają pewności siebie, a potrzebują wsparcia i często pomocy w dokonywaniu najwłaściwszych wyborów.
Dlatego jednym z tematów, które zostaną poruszone podczas akcji to m.in. brak autorytetów w kwestii dbania o zdrowie intymne i seksualne kobiet w naszym kraju. Polki najczęściej czerpią podstawową wiedzę na temat antykoncepcji z prasy, Internetu, od koleżanek, a dopiero potem od lekarza i od matki. My kobiety jesteśmy różne i w tym tkwi nasz urok i moc – podkreśla wspierająca akcję Agata Młynarska – ale o to co najważniejsze, o nasze zdrowie, powinnyśmy dbać wspólnie.
Dobrze byłoby gdyby to właśnie matki były autorytetami dla swoich córek w kwestii dbania o zdrowie, powinny szczerze i otwarcie wprowadzać córki w kobiece sprawy, zaś córki powinny dbać o zdrowie i dobre samopoczucie swoich mam, zwłaszcza gdy te wejdą w szczególnie trudny dla każdej kobiety czas – okres przekwitania – dodaje Agata Młynarska. Na ten temat rozmawiały podczas spotkania zaproszone do dyskusji Patricia Kazadi, Edyta Herbuś i Agnieszka Cegielska.
Akcja „Hormony – nasz wspólny temat” ma uwrażliwić kobiety na to, jak ważna jest bliskość, zrozumienie i umiejętność rozmowy na istotne, choć trudne tematy w relacjach matki i córki. Bardzo cennym aspektem ich wspólnych rozmów jest temat antykoncepcji oraz hormonalnej terapii wieku menopauzalnego.
Koordynatorem akcji edukacyjnej „Hormony – nasz wspólny temat” jest Agencja BCMFD media communications, która prowadzi biuro prasowe akcji. Organizatorem jest firma Janssen. Partnerzy akcji to: Towarzystwo Rozwoju Rodziny oraz Polskie Towarzystwo Menopauzy i Andropauzy, www.niecodzienna.pl, www.opiekamenopauzalna.pl, www.onaonaona.com.
Dodatkowe informacje
Janssen ma wieloletnie doświadczenie i znaczące osiągnięcia w tworzeniu oraz wprowadzaniu na rynek innowacyjnych leków w onkologii, hematologii, chorobach centralnego układu nerwowego, chorobach zakaźnych, chorobach immunologicznych, terapii bólu, oraz w obszarze zdrowia kobiet. Dążąc do realizacji naszych zobowiązań wobec pacjentów rozwijamy trwałe, zintegrowane rozwiązania dla zdrowia we współpracy z interesariuszami z sektora opieki zdrowotnej, opartej na zaufaniu i przejrzystości: „Janssen – razem każdego dnia dla dobra pacjentów”
Komentarze do: Inauguracja akcji edukacyjnej "Hormony - nasz wspólny temat"