Szukaj

Jak dbać o zdrowie intymne kobiety?

Podziel się
Komentarze0

Jak się szacuje, aż 75% kobiet przechodzi w swoim życiu przynajmniej raz infekcje miejsc intymnych. Na dolegliwości tego typu cierpi nawet milion kobiet rocznie! Wśród nich wiele jest takich, które o infekcjach dowiadują się od swoich lekarzy, w momencie kiedy jest już za późno na łagodną formę terapii. Jeszcze inne próbują leczyć się same za pomocą domowych sposobów, które często są jedynie mitami, nie przynoszącymi pożądanych efektów.



Niestety w obszarze zdrowia intymnego nadal panuje mnóstwo takich mitów, przez które trudno czasem przebić się praktyką i wiedzą medyczną. Wiele kobiet, cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości układu moczowo-płciowego, wciąż decyduje się na daleko niemedyczną formę leczenia, zaczerpniętą z internetowych forów dyskusyjnych, niejednokrotnie opartą na potocznych doświadczeniach i 'babcinej' wiedzy. I tak, wiele internautek stosuje jako produkty lecznicze między innymi jogurty, kefiry oraz kiszonki, zażywane w wymyślnej formie, tak doustnie jak i w formie nasiadówek czy irygacji. Nie mniejszą popularnością cieszą się czosnek i cebula, które to zdaniem internautek, oprócz działania leczniczego, mają także właściwości antybakteryjne. W tym wszystkim uciekają się do niebagatelnych sposobów aplikacji tychże papek, ząbków nanizanych na nitkę oraz nałożonych na łyżeczkę od herbaty. Często praktykowane są również irygacje, z dodatkiem jogurtu, kwasu bornego, octu lub kwasku cytrynowego. Istnieją także nowe trendy, chociażby wstrzykiwanie przez samo-radzące sobie panie roztworu fioletu gencjanowego, rzekomo polecanego w gabinecie ginekologa.

W zwalczaniu infekcji układu moczowo-płciowego podstawowym zadaniem jest odbudowanie flory bakteryjnej pochwy i utrzymanie bądź przywrócenie jej kwaśnego pH. Spożywanie takich produktów jak chociażby kiszonki z całą pewnością wspomoże procesy trawienne i może być pomocne w leczeniu antybiotykiem, ale nie wiele ma wspólnego z regeneracją flory bakteryjnej pochwy i nie nadaje kwaśnego odczynu błonie śluzowej pochwy. Bakterie Lactobacillus, które wydzielają niezbędny kwas mlekowy utrzymujący pH w stanie kwaśnym znajdują się tylko w probiotykach.

Probiotyki

Probiotyki to grupa preparatów zawierająca żywe i aktywne mikroorganizmy o udowodnionej klinicznie skuteczności działania. Preparaty probiotyczne spełniają wymagania i wytyczne FAO/WHO i mogą w znacznym stopniu przyczynić się do zdrowia ze względu na brak skutków ubocznych, łatwość aplikowania i swoje pochodzenie. Większość składu probiotyków jest bowiem dobierana w specjalnych warunkach, gdzie selekcjonuje się specjalne szczepy, wyizolowane ze zdrowych środowisk, w jakich naturalnie bytują. Szczep zostaje umieszczony w międzynarodowym banku kultur, gdzie jest szczegółowo oznaczany, tj. oznacza się jego rodzaj, gatunek i szczep czyli prawidłowa nazwa szczepu probiotycznego musi być zawsze 3-członowa!. Następnie przeprowadza się badania in vitro oraz badania na zwierzętach, jeżeli te badania dadzą pozytywne efekty oraz potwierdzą profil bezpieczeństwa szczepów probiotycznych można przejść do badań klinicznych na ludziach. Najwartościowsze z nich to badanie podwójnie ślepej próby, randomizowane, kontrolowane placebo (DBPC). Badania są potem wielokrotnie powtarzane, w różnych konfiguracjach a o uzyskanych efektach w odniesieniu do skuteczności szczepu (ów) i działania preparatu informuje się gremia naukowe. Tak skomplikowana procedura pozwoliła dr. Gregorowi Reidowi, kanadyjskiemu mikrobiologowi, na stworzenie innowacyjnego składu doustnego probiotyku LaciBios femina.


Co to jest LaciBios femina?

LaciBios femina jest doustnym probiotykiem, wygodnym w stosowaniu i rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. LaciBios femina zawiera dwa unikalne, starannie wyselekcjonowane, prawidłowo oznaczone o naukowo potwierdzonym działaniu szczepy bakterii kwasu mlekowego: Lacidobacillus rhamnosus GR-1 oraz Lactobacillus reuteri RC-14. Szczepy zawarte w LaciBios femina zostały specjalnie wyizolowane z pochwy zdrowych kobiet i zdeponowane w specjalistycznym banku szczepów. W jednej kapsułce probiotyku LaciBios femina jest 5 miliardów niemodyfikowanych genetycznie probiotycznych bakterii Lactobacillus. Specjalnie dobrane szczepy Lactobacillus rhamnosus GR-1 i Lactobacillus reuteri RC-14 pomagają w odbudowaniu i utrzymaniu w zdrowiu układu moczowo-płciowego kobiet, poprzez wypieranie patogenów, wytwarzanie związków zapobiegających infekcjom i modulację wrodzonej i nabytej odporności organizmu gospodarza. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie preparaty możemy nazwać probiotykami. Niektóre z nich zawierają co prawda szczepy bakterii, jednak nie są to bakterie probiotyczne, których skuteczność została potwierdzona w niezależnych badaniach klinicznych, nie są one prawidłowo oznaczone ( nazwa 3 – członowa). Są to najczęściej preparaty starszej generacji, stanowiące starą formę profilaktyki nie zawsze sprawdzoną i zweryfikowaną.


Prozdrowotne działanie probiotyku LaciBios femina potwierdziły również wyniki badań ankietowych, przeprowadzone w drugim kwartale br. przez lekarzy ginekologów w całej Polsce, którzy w swojej praktyce stosują LaciBios femina. Specjaliści zalecili stosowanie probiotyku LaciBios femina swoim pacjentkom, które miały zażywać preparat profilaktycznie dla ochrony zdrowia intymnego lub wspomagająco. W badaniu wzięło udział 3650 kobiet.
Wyniki wykazały, że u 71% kobiet lekarze ocenili działanie LaciBios femina jako bardzo dobre lub dobre. Ponadto, wielu lekarzy wyrażało opinię, że forma doustna probiotyku LaciBios femina jest formą wygodniejszą w zastosowaniu i preferowaną przez kobiety bo naturalną.

Należy pamiętać, że rynek nie pozostaje obojętny na sukces jakim cieszy się LaciBios femina, która jest pierwszym doustnym probiotykiem, o unikalnym składzie bakterii probiotycznych na rynku polskim a dedykowanym zdrowiu intymnemu kobiety.

Zdrowie intymne każdej z nas, niezależnie od okoliczności powinno zawsze być kwestią priorytetową w naszym życiu. Choć może się wydawać, że drobne infekcje miejsc intymnych to nic poważnego, nieleczone odpowiednio mogą doprowadzić do o wiele poważniejszych w skutkach chorób. Niezbędna jest zatem rzetelna i fachowa informacja, ciągła edukacja kobiet oraz podwyższanie ich świadomości w zakresie dbania o własne ciało i zdrowie intymne. W tym celu został stworzony specjalny portal internetowy www.zdrowieintymne.pl , który między innymi ma pomóc w prawidłowym radzeniu sobie z objawami zakażeń bakteryjnych pochwy. Na stronach portalu można znaleźć wszelkie informacje poświęcone kobiecym dolegliwościom, dowiedzieć się skąd biorą się infekcje układu płciowego, poznać kodeks zdrowia intymnego, jak również znaleźć szereg artykułów i wywiadów z lekarzami specjalistami.

Żyjemy w dobie rozwoju, zarówno technologicznego i cywilizacyjnego, jak i w zakresie nauk medycznych. Nie bójmy się więc iść śladem postępu i poszerzać swojej wiedzy w trosce o zdrowie, wygodę i bezpieczeństwo.