Białko HIF-1 kluczem do procesu powstawania przerzutów. Inwazja komórek rakowych do naczyń limfatycznych i węzłów chłonnych, to pierwszy etap tworzenia się przerzutów i rozprzestrzeniania nowotworu do innych części ciała. Jest to najczęstsza przyczyna śmierci osób chorujących na raka piersi.
Pomimo tego, wciąż bardzo niewiele wiadomo o samym procesie oraz o środkach, jakimi można go powstrzymać, przedłużając tym samym życie chorujących kobiet.
Dziesiątego września naukowcy z Uniwersytetu Johns Hopkins przedstawili wyniki badań nad sposobem, w jaki proces rozprzestrzeniania się nowotworu do układu limfatycznego może być aktywowany przez białko odpowiedzialne za przeżywalność komórek rakowych przy niedoborze tlenu.
Badania przeprowadzono na myszach.
Podobnie jak w przypadku innych rodzajów nowotworów litych, guzy raka piersi rozrastają się tak intensywnie, że zaczyna brakować im tlenu. Aby przetrwać, komórki nowotworowe aktywują białko zwane czynnikiem indukowanym hipoksją (HIF-1, czynnik indukowany niedotlenieniem), które powoduje wytworzenie nowych naczyń krwionośnych.
– Wiedzieliśmy już wcześniej, że podwyższony poziom HIF-1 jest związany z występowaniem guzów naczyniowych i większą śmiertelnością wśród pacjentów. Teraz odkryliśmy, że białko to jest bezpośrednio odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się raka do naczyń limfatycznych – mówi doktor Gregg Semenza, członek McKusick-Nathans Institute of Genetic Medicine.
Zobacz również:
- Przyczyny powstawania łagodnych nowotworów piersi
- Rak piersi - mammografia raz na dwa lata pozwala wykryć go na czas!
- Samokontrola Piersi
- Rak sutka
- Jak dbać o siebie po operacji usunięcia piersi?
- Mammografia nadal najlepszym sposobem wykrywania raka piersi
- Rola terapii hormonalnej w leczeniu zaawansowanego raka piersi
- Diagnostyka raka piersi
Komórki rakowe, które wstrzyknięto myszom, tworzyły guzy przenoszące się na płuca. Zespół badawczy dr Semenzy odkrył, że zakłócenie działania HIF-1 redukuje wzrost tkanki rakowej i zapobiega przerzutom do innych organów.
Naczynia limfatyczne myszy, którym zaaplikowano zmodyfikowane genetycznie komórki zaprogramowane na obniżenie poziomu białka HIF-1, zawierały o 76 procent mniej komórek ludzkiego raka piersi. Potwierdziło to tezę, że białko HIF-1 jest w jakiś sposób zaangażowane w powstawanie przerzutów.
Leczenie myszy za pomocą digoksyny, która blokuje wspomniane białko, oraz imatinibu (leku przeciwko nowotworom), zredukowało wielkość guzów o 78 procent, a występowanie przerzutów o 94.
Badacze jednak podkreślają, że jeszcze nie wiadomo, czy te leki okażą się równie skuteczne także u ludzi.
– Jesteśmy bardzo przejęci wynikami testów, które po raz pierwszy dowiodły, że białko HIF jest bezpośrednio związane z przerzutami w przypadku raka piersi. Wyniki przyczynią się do podjęcia kolejnych badań klinicznych nad HIF-1 oraz płytkopochodnym czynnikiem wzrostu PGDF B – mówi doktor Semenza.
Pierwsze badania nad działaniem digoksyny u kobiet chorujących na raka piersi, rozpoczną się jeszcze w tym roku w Centrum Onkologicznym na Uniwersytecie Johns Hopkins.
Komentarze do: Jak rozprzestrzenia się rak piersi?