Temat angiogenezy, czyli tworzenia się nowych naczyń krwionośnych w organizmie zwykle omawiany jest w kontekście ran oraz leczenia nowotworów. Jednakże jest to także proces ciągły mający miejsce w żeńskich narządach rozrodczych, gdzie wzrost i łamanie naczyń krwionośnych jest normalną częścią cyklu menstruacyjnego. Warto zatem wiedzieć, że nieprawidłowy rozrost naczyń krwionośnych może mieć bolesne konsekwencje wynikające z owej patologii.
Prof. Ruth Shalgi oraz dr Dana Chuderland z Tel Aviv University's Sackler Faculty of Medicine znalazły potencjalną terapię leczącą ten anormalny rozrost silnym czynnikiem antyangiogentycznym - PEDF. Polega ona na wstrzykiwaniu białka odwracającego objawy chorobowe, co zostało potwierdzone badaniami przedklinicznymi.
Odkrycie to zostało opublikowane w czasopismach Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, Human Reproduction oraz Molecular Human Reproduction, a jego treść może przynieść ulgę milionom kobiet na całym świecie.
Zagrożenia wynikające z angiogenezy
Istnieją dwie podstawowe patologie związane z angiogenezą występujące w kobiecym układzie rozrodczym. Jedną z nich jest endometrioza, którą charakteryzuje upływ komórek macicy do innych miejsc organizmu w czasie menstruacji, co powoduje silny ból oraz zmniejsza płodność. Drugą jest zespół hiperstymulacji jajników (OHSS), który pojawia się w następstwie pobudzania owulacji przy użyciu różnych hormonalnych preparatów. Choroby te są potencjalnie zagrażające życiu, objawiają się zaś bólem brzucha i obrzękiem.
Zobacz również:
- Pielęgnacja skóry pleców
- Produkty świeże, mrożone, czy w konserwie?
- Objawy uzależnienia u nastolatka
- Jak poradzić sobie z zazdrością?
- Huragan Sandy zebrał medyczne żniwo, jakie skutki spowodował kataklizm?
- Witamina B2 - zapobiegaj jej niedoborom
- Jak zadbać o włosy w czasie ciąży?
- Hormony starzejącego się mężczyzny
Około 170 milionów kobiet na całym świecie cierpi z powodu endometriozy, a około 10% kobiet poddających się leczeniu in vitro nosi w sobie rozwijające się OHSS. Ponieważ obecnie nie istnieje terapia lecząca którąkolwiek z tych przypadłości, dotknięte nimi kobiety nie mają wyboru i muszą cierpieć przez dokuczliwe objawy.
W ciągu kilku ostatnich dekad naukowcy przeprowadzili szereg obszernych badań obydwóch proangiogennych czynników (takich jak VEGF) oraz antyangiogennych (w tym PEDF). Prof. Shalgi i dr Chuderland postawiły hipotezę, że być może to właśnie samo białko odgrywa rolę w występowaniu chorób układu rozrodczego związanych z rozrostem naczyń krwionośnych u kobiet.
Aby przeciwdziałać i przywrócić zdrową równowagę angiogenezie układu rozrodczego, naukowcy postanowili potraktować PEDF jako środek terapii zastępczej. W laboratorium naukowcy opracowali modele myszy cierpiące zarówno na endometriozę, jak i na OHSS. Po przygotowaniu białka PEDF, wstrzykuje się je myszy.
Naukowcy zauważyli „doskonałe” odwrócenie wszystkich objawów, w tym zmniejszenie obrzęku u myszy indukowanych OHSS oraz zwalczono endometriozę. Przy pytaniu czy białko może mieć wpływ na płodność, potwierdzili oni, że PEDF nie miało negatywnego wpływu na owulację bądź ciążę. W rzeczywistości, doszło do wzrostu liczby jaj owulacji w modelu endometriozy, co sugeruje lepszą płodność
Komentarze do: Jest lek na problemy z angiogenezą u kobiet?