Mimo wielu lat badań medycznych, lekarze w dalszym ciągu niewiele wiedzą na temat różnic między płciami w chorobach, przede wszystkim jeżeli chodzi o objawy oraz społeczne i psychologiczne czynniki. Rozpoznanie tych różnic i odpowiednie ich sklasyfikowanie pozwoliłoby na opracowanie lepszych metod prewencji i leczenia.
Niestety, medyczne badania prowadzone od ponad 40 lat skupiały się prawie wyłącznie na mężczyznach, nie biorąc pod uwagę kobiet.
Artykuł zatytułowany „Gender medicine: a task for the millenium” prezentuje badania oparte na różnicach między płciami, przeprowadzone przez Giovannellę Baggio z Padua University Hospital. Praca ukazała się w Clinical Chemistry and Laboratory Medicine.
Autorka podkreśla w niej dowody na istniejące wyraźne różnice między płciami w 5 dziedzinach: zdrowie sercowo-naczyniowe, rak, wątroba, osteoporoza, farmakologia.
Choroby sercowo-naczyniowe, typowo postrzegane jako męski problem, często przebiegają zupełnie inaczej u kobiet. Ból w klatce piersiowej promieniujący do lewego ramienia to standardowa oznaka zawału serca u mężczyzny. U kobiety zwyczajowymi objawami są mdłości i ból w dole brzucha.
Mimo że zawał serca u płci żeńskiej jest cięższy i bardziej skomplikowany, to kobiety skarżące się na te objawy często nie otrzymują właściwej opieki (badanie ECG, enzymatyczne testy diagnostyczne, angiografia wieńcowa).
Zobacz również:
Rak jelita grubego to druga najpowszechniejsza postać raka u kobiet i mężczyzn, ale kobiety zaczynają chorować w późniejszych etapach życia. Co więcej, nowotwory też znajdują się w innych miejscach u kobiet niż u mężczyzn, a panie lepiej odpowiadają na chemioterapię.
Giovannella Paggio podkreśla: - Płeć ma wpływ na odpowiedź pacjenta na chemioterapię w raku skóry, płuc i jelita grubego. Płeć wpływa na przebieg choroby i szanse pacjenta na przeżycie.
Marskość żółciowa to choroba dotykająca przede wszystkim kobiety. Naukowcy przedstawiają jasne dowody, że w tej chorobie, jak również w żółtaczce typu C, genetyka i hormony kobiet są podstawowym czynnikiem ryzyka.
Osteoporoza, powszechnie uważana za chorobę płci pięknej, dotyka również mężczyzn.
Giovannella Paggio podkreśla: - Badania nad osteoporozą zbyt często pomijają męskich pacjentów. Niestety, odnotowujemy większe poziomy śmiertelności pośród mężczyzn ze złamaniem kości.
Badanie pokazuje również różnice między płciami w zakresie farmakologii aspiryny i innych substancji. Wariacje w działaniu leków i w skutkach ubocznych danego leku można przypisać różnym typom ciała, różnemu czasowi reakcji na lek, a przede wszystkim, innemu profilowi hormonalnemu.
Dlatego, aby zażywanie danego leku było bezpieczne i efektywne, ustalając dawkę i długość terapii, lekarz musi wziąć pod uwagę płeć pacjenta.
Giovannella Paggio konkluduje: - Konieczne są kolejne badania, które pozwolą wyeliminować fundamentalne różnice między płciami w leczeniu chorób.
Komentarze do: Kobiety i mężczyźni chorują w inny sposób