Szukaj

Kobiety palące papierosy szybciej przechodzą menopauzę, stwierdza badanie

Podziel się
Komentarze0

Jak stwierdziło pewne badanie, opublikowane w dzienniku Menopause, kobiety, które palą, mogą wejść w menopauzę około jednego roku wcześniej niż te, które nie palą. Badanie to jest generalnie metaanalizą kilku poprzednich badań, przeprowadzonych na około 6000 kobiet, które pochodziły z Polski, ze Stanów Zjednoczonych, z Turcji i z Iranu. 


Dodatkowo, metaanaliza ta jeszcze zauważa, że wczesna menopauza wiąże się ze złamaniami kości oraz chorobami serca.

Menopauza a zdrowie kobiety

Zarówno wczesna i późna menopauza są powiązane z zagrożeniami dla zdrowia. Kobiety, które późno przechodzą menopauzę, są zagrożone w większym stopniu niż pozostałe rakiem piersi, ponieważ jeden z czynników ryzyka tej choroby jest dłużej narażony na kontakt z estrogenami.

Generalnie lekarze uważają, iż wcześniejsza menopauza jest związana z większą liczbą chorób, takich jak osteoporoza, choroby serca, cukrzyca, otyłość, choroba Alzheimera, i inne.

Przede wszystkim, wczesna menopauza lekko podnosi ryzyko śmierci dla kobiety w ciągu kolejnych lat, stwierdza Volodymyr Dvornyk. Kobiety niepalące menopauzę przechodzą około 46 – 51 roku życia, przeciętnie. W czasie menopauzy, jajniki przestają produkować komórki jajowe, i dzięki temu kobieta nie może więcej zajść w ciążę.

Badania nad menopauzą


We wszystkich przeanalizowanych tutaj badaniach, poza dwoma, palaczki osiągały menopauzę w nieco młodszym wieku, albowiem około 43 – 50 roku życia.


Nasze rezultaty bez wątpienia pokazują, że palenie jest związane z wcześniejszą menopauzą i jest to kolejna przyczyna, dla której kobiety powinny przestać palić. Nie wspominając już tutaj o raku płuc,
jak stwierdza jeden z autorów badania, Volodymyr Dvornyk z University of Hong Kong.


Volodymyr Dvornyk wraz ze swoimi kolegami przeanalizowali również pieć innych badań, które były przeprowadzone na kobietach w przedziale wiekowym 50 – 51 lat. Z ponad 43 000 kobiet objętych analizą, okazało się, że te, które paliły, były o 43% bardziej narażone na wcześniejszą menopauzę niż kobiety, które nie paliły.

Menopauza i papierosy, jaki jest związek?

Istnieją dwie teorie, które mogą wyjaśnić dlaczego palenie może przyśpieszyć menopauzę, wyjaśnia pani Jennie Kline, epidemiolog ze szkoły zdrowia publicznego uniwersytetu Columbia (from Columbia University's Mailman School of Public Health) w Nowym Jorku, w Stanach Zjednoczonych.

Palenie może wywierać wpływ na to, w jaki sposób kobiece ciało produkuje albo pozbywa się estrogenu. Niektórzy badacze wierzą również, że niektóre składniki dymu papierosowego mogą zabijać komórki jajowe, dodaje jeszcze pani epidemiolog, która nie brała udziału w metaanalizie.

Zespół, którym kierował Volodymyr Dvornyk, nie miał informacji na temat tego, jak długo kobiety paliły, ani ile papierosów na dzień wypalały, więc nie można określić, jak te czynniki mogą wpływać na przyśpieszenie menopauzy. Z powodu braku tych danych, a także z powodu braku innych informacji na temat zdrowia i stylu życia, związanych z menopauzą, analizy te niekoniecznie mogą wystarczyć do wysnuwania rozstrzygających związków na temat palenia i menopauzy.

Alkohol, waga, a także to, czy dana kobieta kiedykolwiek urodziła dziecko, to wszystko może odgrywać znaczącą rolę w pojawianiu się menopauzy. Możliwe jest również, że te same czynniki, które wpływają na wiek menopauzy, mogą określać, czy dana kobieta jest płodna czy nie, albo też w jakim wieku zachodzi w ciążę.

Jak podsumowuje Jennie Kline, istnieją o wiele lepsze powody, żeby rzucić palenie, niż martwienie się o menopauzę.