Życie w wolnym związku czy sformalizowanym - dla kobiet nie ma to znaczenia, jeśli brać pod uwagę stan zdrowia emocjonalnego i poczucia bezpieczeństwa. Z kolei, jeżeli chodzi o mężczyzn - dla nich w przypadku ich pierwszego poważnego związku - małżeństwo ma duży wpływ na ich samopoczucie.
Jak wykazuje nowe badanie naukowe, mieszkanie razem lub wzięcie ślubu przekłada się u młodych osób - zwłaszcza kobiet - na polepszenie stanu zdrowia emocjonalnego.
W przypadku młodych kobiet, które były do tej pory samotne, zdrowie emocjonalne poprawia się w takim samym stopniu, niezależnie od tego czy zamieszkają wspólnie z partnerem czy wyjdą za mąż po raz pierwszy. Dla mężczyzn, małżeństwo wydaje się być kluczem do poprawy ich zdrowia emocjonalnego.
W przypadku drugiego poważnego związku, zarówno mężczyźni, jak i kobiety reagują już w podobny sposób - ich samopoczucie polepsza się w takim samym stopniu, niezależnie od tego czy zamieszkają z kimś czy wezmą ślub.
Zobacz również:
Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 8,7 tys. Amerykanów, którzy urodzili się w latach 1980-1984 i z którymi przeprowadzany był wywiad co drugi rok w latach 2000-2010.
Badanie zostało opublikowane 03 grudnia 2015 roku w internetowym wydaniu czasopisma Journal of Psychology Family.
Jeszcze na początku lat 90 ubiegłego wieku, małżeństwo dawało ludziom większe poczucie bezpieczeństwa i spełnienia, niż życie z kimś bez ślubu.
Wyniki te sugerują, że mieszkanie razem bez ślubu nie jest już tak negatywnie odbierane przez społeczeństwo, jak miało to miejsce w przypadku poprzednich pokoleń - mówi współautor badania Claire Kamp Dush, profesor nauk humanistycznych w Ohio State University. W Stanach Zjednoczonych obecnie około dwie trzecie par mieszka ze sobą przed ślubem.
Także w Polsce zauważalny jest spadek liczby związków sformalizowanych. Dla coraz większej ilości osób małżeństwo wiąże się z nic nie znaczącym papierkiem, a młodzi często nie mają ani czasu, ani nie czują presji, żeby zalegalizować swój związek. Wyraźnie obniżyła się także granica, w której bierze się ślub - teraz najczęściej małżeństwo zawierane jest przez osoby 30-letnie. Odsetek kobiet, które zdecydowały się wyjść za mąż przed 25 rokiem życia wynosi około 40%.
Komentarze do: Małżeństwo dla kobiet nie jest już tak ważne jak kiedyś (2)
znaczenie małżeństwa dla kobiet
2Dla mnie małżeństwo ma sens. Poza oczywistymi dla mnie kwestiami religijnymi, to jednak sformalizowanie związku podkreśla jego znaczenie i wskazuje, że chce się być z kimś do końca życia. No chyba, że od razu bierze się ... pokaż całość
Również uważam, że małżeństwo jest ważne. Sformalizowanie związku podkreśla, jak druga osoba jest dla nas ważne. Oczywiście, chyba, że ktoś od razu podpisuje intercyzę ;P... pokaż całość