Menopauza: jak rozpoznać pierwsze objawy menopauzy
Menopauza określa koniec życia organów płciowych. Z greki, „mên” i „pausis” (men odpowiada menstruacji, a pausis – zatrzymaniu), termin ten oznacza dosłownie zatrzymanie menstruacji. Diagnostyka medyczna natomiast opiera się dokładnie na totalnej nieobecności okresu przez jeden rok. A to generalnie przychodzi między 45 a 55 rokiem życia.
Poza bardzo szczególnymi przypadkami menopauzy sztucznej (na przykład, spowodowanej ablacją jajników), menopauza sama w sobie nie jest chorobą, ale zjawiskiem fizjologicznym nieuniknionym. Wraz z wiekiem w rzeczywistości, relacja między jajnikami a mózgiem - który zarządza jajnikami - ulega degradacji. Hormony wydzielane przez jajniki (estrogeny oraz progesteron), progresywnie więc się wyczerpują. Cykle stają się mniej regularne - a więc, okres także - a w końcu zanikają zupełnie.
Zatrzymanie czynności jajników nie jest brutalne. Pierwsze zmiany w cyklach pojawiają się około czterdziestego roku życia. Jest to tak zwana premenopauza, nazywana także perimenopauzą, gdzie cykle zdarzają się stopniowo coraz rzadziej. A im bliżej menopauzy, tym dłuższe się stają, przeplatane czasem bez okresu, który może trwać nawet kilka miesięcy, wyjaśnia ginekolog Alain Tamborini.
Zobacz również:
- Menopauza a ciąża
- Jak schudnąć po menopauzie?
- Objawy menopauzy
- Lignany lniane – nowe rozwiązanie w walce z menopauzą
- Estrogeny pod lupą. Jak złagodzić burzę hormonalną podczas przekwitania?
- Bezsenność w menopauzie: joga na ratunek
- Aktywne wejście w menopauzę
- „Uff – jak gorąco!” Dlaczego tak mamy, gdy przekwitamy?
Objawy menopauzy
Ta premenopauza zaznacza się także poprzez pojawianie się takich objawów jak napady gorąca. Mogą one trwać od 30 sekund do 5 minut. Są to nieprzyjemne, intensywne odczucia, które dotyczą ponad jednej czwartej kobiet. Zdarzają się generalnie między 1-5 lat po zatrzymaniu menstruacji.
W przeciwieństwie do obiegowych opinii, wiek, w którym wystąpił pierwszy okres nie determinuje wieku, w którym zaczyna się menopauza. Nie bardziej niż liczba ciąż albo długość zażywania pigułek antykoncepcyjnych. Natomiast, jedynym czynnikiem mogącym wpłynąć na wiek, w którym pojawia się menopauza, to nikotynizm. Kobiety, które palą dużo i od dawna, wejdą w okres menopauzalny rok albo dwa lata wcześniej niż kobiety niepalące, wyjaśnia w rzeczywistości ginekolog Alain Tamborini.
Komentarze do: Menopauza: jak rozpoznać pierwsze objawy menopauzy (1)
Rozdrażnienie i uderzenia gorąca w mnopauzie
1U mnie menopauza to już od początku ze zdwojoną siłą rąbneła...Miałam częste i mocne uderzenia gorąca oraz byłam strasznie rozdrażniona.Jakby nie wsparcie rodziny to zrobiłabym komuś krzywdę.... pokaż całość