Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore doszli do takich wniosków na podstawie badań prowadzonych w grupie 1448 kobiet, z czego 204 cierpiały na bóle migrenowe. Na początku doświadczenia i po 12 latach poddano je testom oceniającym zdolności umysłowe, w tym pamięć. Okazało się, że choć na początku kobiety z migrenami uzyskiwały gorsze wyniki w testach, to z upływem czasu, po przekroczeniu 50-tki, ich sprawność umysłowa pogarszała się wolniej, niż u kobiet bez bólów migrenowych.
Jak spekulują badacze, za efekt ten mógłby częściowo odpowiadać fakt, że w terapii migren regularnie stosuje się niektóre leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, np. ibuprofen. Wiadomo bowiem, że procesy zapalne przyczyniają się do miażdżycy naczyń, a ta pogarsza dopływ krwi do mózgu i przyspiesza typowe dla starszego wieku zaburzenia funkcji poznawczych. Jednak autorom pracy nie udało się potwierdzić tej hipotezy.
Zobacz również:
"Z drugiej strony, wiadomo, że skłonność do migren często skłania pacjentów do zmian stylu życia i diety, co może korzystnie wpływać na mózg i zdolności umysłowe" - zastanawia się prowadząca badania dr Amanda Kalaydjian. Do alternatywnych metod leczenia migren należy np. ograniczenie spożycia kofeiny, dbanie o wystarczającą ilość snu i stosowanie technik relaksacyjnych, przypomina badaczka.
Zdaniem Kalaydjian, bardziej prawdopodobne jest jednak, że za związek migren z wolniejszym spadkiem zdolności umysłowych odpowiada jakiś mechanizm biologiczny, np. różnice w aktywności mózgu, bądź w naczyniach krwionośnych odżywiających mózg. Przyszłe badania powinny pomóc w wyjaśnieniu tych wątpliwości, konkludują naukowcy. PAP
Komentarze do: Migrena chroni pamięć