Symptomy funkcyjno-somatyczne (FFS) obejmują dolegliwości fizyczne, takie jak: bóle głowy, ból, zmęczenie i zawroty głowy. Nie da się ich wyjaśnić z medycznego punktu widzenia. Symptomy dotykają 10-30% dzieci i nastolatków i stanowią 2-4% wszystkich wizyt u pediatry. Najnowsze badanie przewidziane do publikacji w Journal of Peidatrics odkrywa, że problemy regulacyjne noworodków (żywienie, sen, reakcja na dotyk) i/lub problemy psychiatryczne matki, mogą zwiększyć ryzyko FFS w późniejszym dzieciństwie.
Uważa się, że lęk i depresja matki może mieć wpływ na zdolność dziecka do samoregulacji, ale problemy noworodków mogą również przejaskrawiać problemy matek.
Dr Charlotte Ulrika Rask, psychiatra dziecięcy i osób dorosłych w Aarhus University Hospital w Danii, twierdzi, że rodziców i noworodki z problemami regulacyjnymi można odpowiednio uczyć, aby pomóc noworodkom regulować stan behawioralny i fizjologiczny, który prawdopodobnie może zmniejszyć ryzyko rozwinięcia szkodliwego FFS.
Dr Rask i jej koledzy z Aarhus University Hospital i Copenhagen University Hospital w Danii przyjrzeli się 1327 dzieciom z badania Copenhagen Child Cohort (6090 dzieci urodzonych w okolicach Kopenhagi w 2000 roku).
Pielęgniarki domowe oceniły noworodki 4 razy przed 10 miesiącem życia. Zdrowie psychiczne matki oceniono na podstawie raportu badania noworodków od 1 do 5 tygodnia życia, a naukowcy sprawdzili, czy u kobiet zdiagnozowano zaburzenia psychiczne podczas pierwszego roku życia noworodka.
Zobacz również:
- Kobiety są coraz mniej wymagające w doborze partnera. Czy to prawda?
- Mężczyźni kontra kobiety, czyli co nas łączy, a co dzieli?
- Gdy własne dziecko staje się obce…. Jak przebiega depresja poporodowa?
- Jak wybrać odpowiednią odzież ciążową?
- Migrena – kobiecy problem?
- Cytologia - najlepsza profilaktyka raka!
- Anemia - choroba kobiet
- Nadżerka to nie wyrok! Czym tak naprawdę jest to schorzenie?
Oceniono trzy główne czynniki:
(1) czynnik regulacyjny noworodka;
(2) depresja poporodowa matki;
i (3) roczny dochód gospodarstwa domowego.
W wieku od 5 do 7 lat 23,2% dzieci miało FSS, z większą przewagą dziewczynek (27,6% vs. 18,8%).
Osłabiające lub poważne FSS zaobserwowano u 4,4% dzieci. Ból kończyn, bóle głowy, bóle brzucha należą do najczęstszych objawów. U trzynastu matek zdiagnozowano depresję, zaburzenia dwubiegunowe lub lęki podczas pierwszego roku życia noworodka; dzieci takich kobiet były bardziej narażone na rozwój FSS 7 razy bardziej w wieku 5-7 lat.
Nie stwierdzono żadnej zależności pomiędzy FSS a dochodem gospodarstwa domowego we wczesnym okresie życia.
Ze względu na to, że najnowsze badania sugerują, że problemy związane z odżywianiem i snem we wczesnym dzieciństwie mogą być czynnikami ryzyka do zaburzeń lękowych i nastroju oraz FSS (np. powtarzający się ból brzucha) w późniejszym okresie życia, wczesna interwencja jest ważna zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci, sugeruje dr Rask.
"Interwencje powinny obejmować strategie polepszenia zdrowia psychicznego matki i zdolność rodziców do radzenia sobie z problemami regulacyjnymi dzieci, a także strategie skupiające się na dzieciach, które mają wielorakie problemy regulacyjne."
Komentarze do: Możliwy związek pomiędzy zachowaniem noworodków a zdrowiem psychicznym matki