Naukowcy zajmujący się badaniem nowotworów piersi odkryli, że kobiety z nadwagą posiadają znacznie wyższy poziom estrogenów (żeńskich hormonów płciowych) niż panie bez nadwyżki kilogramów. Badacze wyszczególnili hormon niszczący leki, które wyraźnie redukują poziom estrogenów u korpulentnych kobiet.
Wiadomo, że w większości przypadków nowotworów piersi poziom estrogenu wzrasta, dlatego też leczenie tego rodzaju raka polega na blokowaniu produkcji tego hormonu.
Analizy wykazały jednak, że pomimo stosowania medykamentów obniżających poziom estrogenów u pań z nadwagą, poziom ten i tak jest w tych przypadkach znacznie, znacznie wyższy niż u kobiet nie mających problemów ze swoją wagą.
Profesor Mitch Dowsett, jeden z czołowych badaczy zajmujący się tym zagadnieniem powiedział nawet: „odkryto, że kobiety z wyższym wskaźnikiem masy ciała (BMI) mają więcej estrogenu pozostającego we krwi nawet po zastosowaniu leczenia niż kobiety o optymalnej wadze, co jest powiązane z wcześniejszymi hipotezami, mówiącymi, że inhibitory aromatazy hamujące wzrost poziomu estrogenów są mniej efektywne właśnie u otyłych pań”.
Zobacz również:
- Rak piersi - mammografia raz na dwa lata pozwala wykryć go na czas!
- Przyczyny powstawania łagodnych nowotworów piersi
- Garść orzechów włoskich każdego dnia może zapobiec rozwojowi raka piersi
- Mammografia nadal najlepszym sposobem wykrywania raka piersi
- Rak sutka
- Samokontrola Piersi
- Jak dbać o siebie po operacji usunięcia piersi?
- Potrójnie negatywny - najmniej znany rodzaj raka piersi
Laboratoryjne badania są ważnym krokiem do tego, aby zrozumieć jakiego rodzaju leczenie może być najbardziej odpowiednie i najbardziej skuteczne w przypadku poszczególnych kobiet.
Profesor Alan Ashworth dodał natomiast, że inhibitory aromatazy odgrywały wiodącą rolę w leczeniu nowotworu piersi przez ostatnią dekadę, dlatego tak ważne jest zrozumienie czynników, które wpływają na dobrą pracę inhibitorów u poszczególnych kobiet.
Dzięki temu zrozumieniu lekarze będą mieli szansę na dobranie odpowiednich - z dostępnych na rynku medycznym - leków.
red.: Iwona Trojan