Naturalne środki na dolegliwości związane z menopauzą
Menopauza to trwałe fizjologiczne zatrzymanie miesiączki u kobiety. Zazwyczaj pojawia się między 45 a 55 rokiem życia i trwa od 1 do 2 lat. Zatrzymanie cyklu menstruacyjnego wiąże się z pojawieniem pewnych nieprzyjemnych dolegliwości.
Kobiety skarżą się m. in. na napady gorąca, kłopoty ze snem, dużą suchość pochwy itp. Jak radzić sobie z dolegliwościami klimakteryjnymi? W poniższym artykule postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Niektóre kobiety zanim udadzą się na konsulacie do lekarza ginekologa, szukają pomocy w ziołolecznictwie. Jest to dobry pomysł pod warunkiem, że wcześniej zostanie on skonsultowany ze specjalistą. Istnieją bowiem terapie ziołowe, które zamiast pomóc mogą przynieśc szkodę.
Melisa: jest dobrym rozwiązaniem przy klopotach ze snem lub nawracającym uczuciu niepokoju. Melisa uspokaja oraz odpręża.
Majeranek: przynosi ulgę w kłopotach trawiennych, działa przeciw wzdęciowo.
Zobacz również:
Pochrzyn: pomaga na dolegliwości związane z wahaniem hormonów. Dobrze jest kupić tą roślinę w aptece (dostępna w postaci kremu lub żelu, do stosowania zewnętrznego)
Niepokalanek mnisi: łagodzi napięcie piersi, zmniejsza obrzęki. Jest bardzo pomocny, gdy kobiecie dokuczają uporczywe plamienia.
Bylica pospolita: wzmaga siły życiowe.
Głóg: jest bardzo pomocny przy uporczywych migrenach.
Wiele kobiet, które uskarża się na dolegliwości związane z menopauzą, dobrze reaguje na rośliny jakie wyrównują stężenie poziomu estrogenów. Pomocne okazują się: szałwia, żeń- szeń, liście maliny. Bardzo ważne jest by w trakcie kuracji ziołami obserwować swój organizm. Czasami zdarza się, że pojawiają się skutki uboczne jak np. zawroty głowy. W takim wypadku należy zrezygnować z ziołolecznictwa.
Niektórzy lekarze polecają mleko sojowe które łagodzi dolegliwości menopauzalne. Niestety to czy spożywanie mleka przyniesie ulgę jest kwestią indywidualną. Niektóre panie bardzo chwalą sobie działanie mleka sojowego, a z kolei inne źle tolerują soje.
Nim zdecydujesz się na wypróbowanie, któregoś zioła leczniczego skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Tylko tak będziesz mieć pewność, że kuracja pomoże a nie zaszkodzi.