Szukaj

Nie masz zęba? Możesz zachorować na raka piersi

Podziel się
Komentarze0

Utrata zęba i choroby dziąseł powodują wyższe ryzyko zachorowania na raka – wynika z badań japońskich i szwedzkich naukowców. Jakiego typu nowotwory powiązane są z utratą zębów lub chorobami dziąseł? Naukowcy z Instytutu Karolinska ze Szwecji przeprowadzili badanie na blisko 3 tys. pacjentów. U 41 osób stwierdzono raka piersi. Uczeni dowiedli, że u tych, u których rozwinął się rak piersi, czynnikiem podwyższającym to ryzyko aż 11-krotnie były choroby dziąseł i utrata zębów.


- To absolutnie nie dziwi. Od dawna wiadomo, że zdrowie zębów odbija się na zdrowiu całego organizmu i nieraz dokuczają nam dolegliwości, których początkowo byśmy w ogóle nie łączyli z fatalnym stanem zdrowia jamy ustnej. To często są problemy ze strony układu krążenia, bóle głowy, czy infekcje dróg oddechowych – tłumaczy dr n. med. Mariusz Duda z Duda Clinic Implantologia i Stomatologia Estetyczna, prezydent Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego. Badanie takie prowadzono po raz pierwszy, dlatego też naukowcy planują przeprowadzić je ponownie, by potwierdzić wyniki swoich obserwacji.

Nie tylko rak piersi

To nie pierwsze badania, które choroby jamy ustnej wiążą z większym ryzykiem zachorowania na raka. Kilka lat wcześniej japońscy naukowcy przebadali aż 5000 osób cierpiących na nowotwory. Doszli do wniosku, że chorzy, którzy mieli niepełne uzębienie byli obarczeni zwiększonym ryzykiem raka przełyku, głowy i szyi oraz płuc, a wyniki ich badań opublikowano w medycznym czasopiśmie „Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention”.

- Warto sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną utraty uzębienia. Czasem są to różnego rodzaju wypadki bądź urazy. Często jest to jednak efekt przewlekłego zakażenia bakteryjnego. Bakterie te nie żyją jednak tylko w jamie ustnej. Przenikają do krwiobiegu i wywierają negatywny wpływ na inne organy wewnętrzne, a jak widać mogą prowadzić także do zwiększonego ryzyka zachorowania na raka. To tylko pokazuje, jak ważne jest dbanie o zdrowie jamy ustnej – komentuje dr Mariusz Duda.


Odzwierciedlają złe nawyki?

Czy ryzyko rozwoju raka to faktycznie skutek uboczny zaniedbanej higieny i zdrowia jamy ustnej? Chociaż badania wskazują na taką zależność to jednak specjaliści mają pewne wątpliwości i swoje opinie wyrażają raczej ostrożnie.

Przewlekła infekcja bakteryjna jest logicznym wyjaśnieniem przyczyny utraty zębów. Ale nie zapominajmy, że utrata zębów to równie często efekt niezdrowego stylu życia. Fatalne odżywianie się, zaniedbywanie higieny, czy stres to czynniki, których także nie powinniśmy lekceważyć, bo one także mogą osłabiać zęby prowadząc jednocześnie do ich utraty. Tak się składa, że te same elementy mogą przyczyniać się do rozwoju raka. W tej sytuacji trudno ocenić, czy rozwój raka był bardziej skutkiem utraty zębów czy utrata zębów i rozwój raka to niezależne rezultaty po prostu naszego niezdrowego stylu życia – zastanawia się dr Mariusz Duda.

Utrata zębów to także często skutek uboczny długotrwałego zapalenia dziąseł. A zapalenie to ewidentny skutek zaniedbanej higieny i obecności bakterii znajdujących się w płytce nazębnej. Tu zależność między zaniedbaną higieną a zapadalnością na raka jest bardziej ewidentna.

Dbaj o zęby, będziesz zdrowy

To, co podkreślają stomatolodzy to fakt, że właściwy poziom higieny jamy ustnej odgrywa niebagatelną rolę w zachowaniu zdrowia całego organizmu. – Wpływ zdrowia zębów na zwiększone ryzyko zapadalności na niektóre choroby jest większe niż początkowo sądziliśmy. Jak się okazuje, usunięcie zębów też nie jest rozwiązaniem problemu. Trzeba zrobić wszystko, by nie dopuścić do ich utraty – przekonuje stomatolog.