GE Healthcare przedstawia SenoBright -nowatorską technologię obrazowania nowotworów piersi, która skraca czas pomiędzy wykryciem a zdiagnozowaniem choroby, zwieksza precyzję oceny i łagodzi niepokój pacjentki. GE Healthcare, oddział GE (NYSE: GE), pionier w dziedzinie mammografii cyfrowej, ogłosił wprowadzenie nowatorskiej technologii ułatwiającej diagnozowanie nowotworów piersi.
Opracowana przez GE Healthcare metoda SenoBright Contrast Enhanced Spectra Mammography (CESM) zmniejsza niejasności towarzyszące wynikom badania mammograficznego, dzięki czemu lekarz pewniej, szybciej i dokładniej wykrywać i diagnozować nowotwory nawet w najgęstszych częściach tkanki piersiowej.
System SenoBright działa na podobnej zasadzie jak system redukcji czerwonych oczu w cyfrowych aparatach fotograficznych. SenoBright wykorzystuje promienie RTG o różnych energiach, dzięki czemu realizowane są dwa osobne naświetlenia. Powstałe w ten sposób obrazy uwydatniają i wyróżniają te obszary, które mogą potencjalnie być związane z obecnością nowotworu (system wyróżnia obszary, w których zachodzi angiogeneza, to jest proces wzrostu naczyń włoskowatych).
„Badanie CESM trwa od 5 do 10 minut” – mówi dr Clarisse Dromain z Gustave Roussy Cancer Insitute we Francji. – „Analizując przeprowadzone przez siebie badania pacjentek metodą CESM, stwierdziłam, że lepiej określałam zasięg nowotworu niż miało to miejsce przy użyciu standardowej mammografii i USG. Dalsze badania przy użyciu rezonansu magnetycznego (MRI) przynosiły dokładnie takie same wyniki. Co więcej, w większości przypadków pewność diagnozy jest tak duża, że pacjentka jeszcze tego samego dnia może poznać wyniki badania” – dodała dr Dromain.
Wyzwanie diagnostyczne
Dzięki SenoBright, system cyfrowej mammografii może być źródłem nowych informacji diagnostycznych. Standardowa mammografia przedstawia tylko strukturę tkanki piersiowej. Korzystając z SenoBright, lekarz może dodatkowo wykryć rozrastanie się naczyń włoskowatych, potencjalnie związane z rozwojem guza nowotworowego. Ponadto metodą tą można zmierzyć wielkość zmiany, dzięki czemu łatwiej jest zaplanować zabieg chirurgiczny i skuteczne leczenie. Pacjentka otrzymuje zastrzyk dożylny ze standardowym jodowym środkiem kontrastującym i po dwóch minutach przechodzi krótkie, pięciominutowe cyfrowe badanie mammograficzne. Tworzone obrazy CESM mają układ typowy dla badań mammograficznych, tak więc można je szybko i bez trudu skorelować z wynikami standardowymi, co ułatwia ich interpretację przez innych specjalistów takich jak chirurdzy i onkolodzy.
„Co roku na całym świecie nowotwory piersi diagnozuje się u ponad 1,2 miliona osób. Od 1965 roku GE Healthcare dokonała znacznego postępu w technice systemów wykrywania i diagnozowania zmian chorobowych, co pozwoliło naprawdę zmienić na lepsze życie wielu ludzi. Obecnie, dzięki inicjatywie Healthymagination, nieprzerwanie tworzymy nowe rozwiązania, pozwalające obniżyć koszty, zwiększyć dostęp i podnieść jakość oraz skuteczność opieki zdrowotnej na całym świecie” – powiedział Reinaldo Garcia, Prezes i CEO GE Healthcare na obszar Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). – „GE Healthcare z satysfakcją wprowadza na rynek zaawansowaną technologię obrazowania piersi SenoBright, która jest efektem ponad 10 lat pracy i 12 mln USD zainwestowanych w badania i współpracę z ośrodkami medycznymi. Dzięki niej wczesne wykrywanie tej szeroko występującej choroby będzie łatwiejsze, gdyż lekarze będą mogli niższym kosztem uzyskiwać dostęp do nowych informacji diagnostycznych.”
Zobacz również:
- Przyczyny powstawania łagodnych nowotworów piersi
- Rak piersi - mammografia raz na dwa lata pozwala wykryć go na czas!
- Rak sutka
- Diagnostyka raka piersi
- Jak dbać o siebie po operacji usunięcia piersi?
- Mammografia nadal najlepszym sposobem wykrywania raka piersi
- Rak piersi - trudności poznawcze i kliniczne, pytania i odpowiedzi
- Potrójnie negatywny - najmniej znany rodzaj raka piersi
Prace rozwojowej nad tym systemem prowadzone były wspólnie przez GE Healthcare i Qatar Science & Technology Park (QSTP). Celem tego wspólnego programu badawczego było opracowanie nowatorskich technologii, ułatwiających diagnozowanie nowotworów piersi z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć mammografii cyfrowej.
Dr Tidu Maini, doradca ds. nauki i techniki Jego Wysokości Sheikha Mozah bint Nasser Al Missned oraz Prezes Wykonawczy QSTP powiedział: – „Nasza współpraca z GE Healthcare jest krokiem ku uczynieniu z Kataru globalnego ośrodka innowacji medycznych, przy równoczesnym zapewnieniu rzeczywistych korzyści zdrowotnych dla lokalnej społeczności”.
Ten sam personel, ten sam sprzęt – wszystko jednego dnia
SenoBright jest prostą procedurą, którą może zrealizować ten sam personel, przy użyciu tego samego sprzętu do mammografii, nawet w tym samym dniu, co badanie. Dzięki temu lekarze-specjaliści mogą zdecydowanie skrócić trudny dla pacjentki okres oczekiwania pomiędzy wykryciem zmiany, a postawieniem diagnozy.
„Biorąc pod uwagą historię naszych nowatorskich rozwiązań służących do obrazowania piersi, GE Healthcare z dumą przedstawia kolejne rozwiązanie, które już wkrótce będzie powszechnie dostępne na naszym sprzęcie cyfrowym. Obecnie jesteśmy jedną z niewielu firm projektujących i produkujących wszystkie elementy tworzące łańcuch obrazowania mammograficznego, począwszy od lamp i detektorów, po stanowiska prezentujące uzyskane zdjęcia, spełniający przy tym różnorodne wymagania lokalne poszczególnych klientów” – powiedział David Caumartin, Dyrektor Generalny Mammografii w GE Healthcare. – „SenoBright może stać się głównym narzędziem skracającym drogę pacjentki między postawieniem diagnozy, a zaplanowaniem terapii. System ten wzbogaca powszechnie stosowaną technikę cyfrowej mammografii o informacje pozwalające wykryć proces angiogenezy.”
Przejrzystość wyników
Cyfrowa mammografia jest powszechnie uznawaną metodą badań przesiewowych służących wykrywaniu nowotworów piersi dającą sprawdzone wyniki kliniczne. Tym niemniej czułość badania i dokładność obrazów może być zależna od wielu czynników. Tkanki o dużej gęstości mogą pokrywać się ze zmianami, które nie zawsze są widoczne na zdjęciach RTG, a radiolodzy mogą w różny sposób interpretować zdjęcia.
Brak jednoznacznych wyników badania mammograficznego stawia przed lekarzem i pacjentką szereg wyzwań. Niejasności mogą skutkować błędem diagnostycznym, wymagającym przeprowadzenia dodatkowych badań, na przykład przy użyciu USG, inwazyjnej biopsji lub MRI (rezonans magnetyczny), co z kolei może wydłużyć proces diagnozowania, czasami o kilka tygodni lub nawet miesięcy.
SenoBright może zlikwidować tę niepewność i sprawić, że pacjentki, które muszą przejść terapię przeciwnowotworową, zostaną na nią skierowane w krótkim czasie. Z kolei te kobiety, u których złośliwe zmiany nie występują, mają szansę dowiedzieć się o tym jeszcze tego samego dnia i w ten sposób pozbyć się brzemienia niepewności. Badania kliniczne wykazują, że w porównaniu z samą mammografią, SenoBright poprawia czułość i szczegółowość,
- na każdych 100 przypadków nowotworu potencjalnie może być wykrytych kolejnych 13;
- na każdych 100 zmian łagodnych można prawidłowo sklasyfikować dodatkowych 6;
- na każdych 100 pacjentek kolejnych 19 można odesłać do domu, po stwierdzeniu braku nowotworu.
„Włączenie do mammografii kontrastu dożylnego daje nam możliwość uzyskania na mammogramie informacji, które dotychczas mogło dać tylko badanie MRI” – powiedział dr David Dershaw, Dyrektor Oddziału Obrazowania Piersi w Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w USA. – „Technika ta daje możliwość skorzystania z zalet obrazowania MRI w badaniach przesiewowych i diagnostyce kobietom, które powinny przejść takie badanie, ale nie mają obecnie do niego dostępu.”
Technologię CESM można stosować w zmodernizowanych cyfrowych aparatach mammograficznych produkowanych przez GE Healthcare – Senographe DS i Senographe Essential. Platformy GE Senographe są cyfrowymi systemami mammograficznymi, spełniającymi wymagania kliniczne w zakresie od badań przesiewowych po diagnostykę i procedury interwencyjne, a także będą mogły być w przyszłości wykorzystywane do wprowadzenia zaawansowanych rozwiązań technicznych.
Komentarze do: Nowatorska technologia obrazowania nowotworów piersi