Nowoczesne techniki badania płodności
Do podstawowych technik określania owulacji należy obserwacja własnego organizmu. Poprzez codzienne określenie zmian zachodzących w śluzie, temperaturze ciała oraz szyjce macicy, kobieta jest w stanie ustalić kiedy występują u niej dni płodne. Większość jednak pań nie ma czasu codziennie zapisywać wszystkich elementów świadczących o zbliżającym się jajeczkowaniu.
Zestawy płodności
Jeżeli twój tryb życia nie pozwala ci na obserwowanie swojego ciała lub po prostu nie masz ochoty na badanie śluzu szyjkowego możesz skorzystać z nowoczesnych technik, które dostępne są w większości aptek. Należy, jednak wspomnieć, że żaden test owulacyjny nie jest w stanie określić dnia owulacji ze stuprocentową dokładnością. Wskazują one jedynie możliwy dzień, w którym może dojść do owulacji.
Najbardziej popularnymi zestawami do określania płodności jest:
- Test owulacyjny, który pozwala wykryć moment jajeczkowania do 12 - 36 godzin wcześniej. Polega on na wychwyceniu stężenia hormonu lutenizującego, które w momencie zbliżającej się owulacji jest największe.
Użycie: Należy zwilżyć tester moczem oraz czekać na uzyskany wynik. Odczyn powinien być wyraźny. W przypadku niepewnego wyniku można zastosować tester cyfrowy, który sam wyświetli odczyn. Najlepsza porą na wykonanie takiego testu są godziny pomiędzy 11 a 20, gdyż wtedy poziom LH w moczu powinien być większy, niż rano. Poza tym, warto test owulacyjny wykonać dwa razy w ciągu doby, aby uzyskać lepszy wynik. Wykonanie testu powinno przypadać na 3 dni przed połową cyklu. U kobiet, które mają nieregularne cykle trzeba będzie zużyć więcej opakowań testu w celu dokładnego ustalenia jajeczkowania. W momencie wskazania wysokiego stężenia LH można zacząć prokreacje przez trzy kolejne dni, wtedy istnieje największa szansa na zapłodnienie.
- Monitor płodności wykrywa, podobnie jak test płodności istnienie hormonu luteinizującego oraz oprócz tego stężenie estrogenów w moczu.
Zobacz również:
Użycie:W przeciwieństwie do powyższej metody, należy go stosować codziennie rano, od momentu wystąpienia miesiączki. Zapamiętuje on w ten sposób trwanie całego twojego cyklu oraz wszystkich zmian w organizmie. Kiedy monitor płodności zasygnalizuje możliwy czas wystawienia owulacji, kobieta powinna zwilżyć pasek moczem oraz włożyć go do testera. W ten sposób dowie się, czy w danym dniu stopień płodności jest niski czy wysoki. Oczywiście w momencie wskazania szczytowej płodności warto zabrać się do pracy nad spłodzeniem potomka.
- Test płodności ze śliny, jest kolejną nowoczesną techniką do określenia jajeczkowania. Pozwala on na zbadanie estrogenów w organizmie, przez co informuje kiedy dojdzie do owulacji. Wraz z momentem wzrostu tegoż stężenia, rośnie również stężenie elektrolitów w ślinie. Badając zatem skład śliny można stwierdzić kiedy kobieta ma dni płodne.
Użycie: Ten typ testu powinien być stosowany rano, przed dokonaniem higieny jamy ustnej oraz spożyciem jakiegokolwiek posiłku. Ślinę należy umieścić na soczewce testu i odczekać ok 5 minut na wynik. W momencie wystąpienia jajeczkowania powinien się pokazać wzorek przypominający liść paproci. W pozostałe dni wzory te będą przypadkowe w kształcie rozproszonych kropeczek. Kiedy kobieta zauważy formułowanie się liścia paproci może powoli przygotowywać się do współżycia, gdyż owulacja przypuszczalnie nastąpi w ciągu 24 do 72 godzin. Problem z testem może okazać się taki, że nie wszystkie kobiety potrafią odczytać widoczny wzór na testerze.
- Zegarek płodności jest rodzajem biosensora, który noszony na nadgarstku pozwala zbadać zwartość soli, a w szczególności chlorku, sodu i potasu, które jest zawarte w wydzielanym pocie. W organizmie kobiety przed jajeczkowaniem wraz ze wzrostem stężenia estrogenów wzrasta, również stężenie jonów chlorku. W momencie kiedy urządzenie to wykryje wysokie stężenie soli, kobieta powinna spodziewać się owulacji od 4 do 6 dni. Problem jaki pojawia się przy tego typu technice, jest taki, iż może sprawiać problem noszenie zegarka na nadgarstku.