Szukaj

Papierosy - kobietom o wiele trudniej rzucić palenie niż mężczyznom

Podziel się
Komentarze0

Kobiety palą coraz więcej i ostatnie badania pokazują nawet, że w ciągu ostatnich 15 lat śmiertelność wśród palących czterdziestolatek wzrosła nawet czterokrotnie, podczas gdy u mężczyzn w tym samym wieku spadła nawet o połowę. Ale nie wszyscy wiedzą o tym, że kobietom jest o wiele trudniej zerwać z nałogiem niż mężczyznom. Jednakże statystyki pokazują, że kiedy kobieta już zdecyduje się rzucić zgubny nałóg, o wiele częściej szuka pomocy i wsparcia u specjalistów niż mężczyzna.



Według tych samych statystyk, 60% z osób szukających pomocy przy rzucaniu palenia to właśnie kobiety. Także kobieta rzucająca palenie jest średnio o 5 lat młodsza niż mężczyzna, który również podjął właśnie taką decyzję. Dlaczego więc rzucenie palenia to kobietom sprawia większe problemy niż mężczyznom? Tak naprawdę, to nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że skuteczność substytutów nikotyny w ciągu pierwszych 6 miesięcy u obydwu płci jest taka sama, ale pod koniec pierwszego roku u kobiet znacznie spada, podczas gdy u mężczyzn utrzymuje się wciąż na tym samym poziomie. Badania pokazują też, że kobiety nie tyle są uzależnione od samej nikotyny, co od wpływu, jaki ona wywiera na samopoczucie. Te same badania pokazują także, że skuteczność leków antynikotynowych również spada z czasem u kobiet, podczas gdy u mężczyzn nie ulega zmianie.


Kolejnym faktem stwierdzonym na podstawie badań jest to, że kobiety odczuwają o wiele większe dolegliwości podczas tzw.”odstawienia” niż mężczyźni. Kolejną ciekawostką jest to, że kobieta, której mąż pali, jest 3 razy bardziej zagrożona ryzykiem ponownego wpadnięcia w nałóg, niż mężczyzna, którego żona pali: paląca żona nie ma żadnego wpływu na proces rzucania palenia u męża. Wynika to z tego, że kobiety generalnie mają tendencję do wspierania małżonka w jego decyzji o zerwaniu z nałogiem, podczas gdy mężowie raczej swoich żon nie wspierają. Istotne znaczenie ma także fakt, że stresujące sytuacje u kobiet 3 razy bardziej niż u mężczyzn wywołują chęć ponownego sięgnięcia po papierosa. Tutaj także naukowcy nie są pewni, ale jedna z hipotez mówi, że pokusa zapalenia papierosa aktywuje inne strefy mózgu, w zależności od płci.



Naukowcy też nie bagatelizują znaczenia hormonów: liczne badania pokazują, że cykl menstruacyjny może mieć znaczący wpływ na chęć na ponowne sięgnięcie po paczkę papierosów. Kobiety o wiele chętniej poddają się pokusie zapalenia papierosa tuż przed okresem, niż w czasie pierwszych 15 dni cyklu. Ale, zauważają niektórzy badacze, jeśli rzucanie palenia ma związek z hormonami, to mogłoby mieć także związek z wagą, twierdzą naukowcy. Powszechnie wiadomo, że tytoń jest anoreksygenem, czyli substancją hamującą pobieranie pokarmu. Więc może wytłumaczenie jest o wiele łatwiejsze niż nam się wydaje: jeśli kobieta znów sięga po papierosa, to po prostu dlatego, że boi się zbytnio przybrać na wadze. Jednakże niektóre badania pokazują, że praktycznie 30% kobiet rzucających palenie w ogóle nie tyje, a te, które tyją, przybierają średnio najwyżej 2 kilo.

Komentarze do: Papierosy - kobietom o wiele trudniej rzucić palenie niż mężczyznom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz