Pielęgnacja krocza po porodzie
W życiu każdej kobiety jednym z najważniejszych wydarzeń jest poród własnego dziecka. Wtedy każda z nas staje się spełniona. Jednocześnie stoi przed nowym wyzwaniem jakim jest opieka i troska nad maleństwem.
W takich sytuacjach nie powinna jednak zapominać o sobie. W szczególności po porodzie, kiedy jej organizm jest osłabiony i wyczerpany.
Pielęgnacja krocza po porodzie powinna stać priorytetem dla każdej mamy, jeśli chodzi o dbanie o siebie. Niestety wiele kobiet o tym zapomina i skupia swoją uwagę wyłącznie na dziecku. Niestety, jeśli zaniedbają higienę osobistą, albo inne niepokojące sygnały, może się okazać, że doprowadzą do powikłań i komplikacji.
Krocze po porodzie
Pęknięcie krocza w trakcie porodu może mieć cztery stopnie. Dwa pierwsze są bardzo łagodne i zazwyczaj kończą się bezszwowo. Natomiast pękniecie krocza trzeciego i czwartego stopnia są o wiele poważniejsze. Pęknięcie dochodzi do krocza, a nawet uszkodzić może odbytnicę. W takich sytuacjach nie obejdzie się bez operacji i zakładania szwów. Jeśli natomiast chcemy uniknąć pęknięcia krocza, możemy zdecydować się na jego nacięcie. Robione jest ono na znieczuleniu miejscowym, a następnie zakładane są szwy.
Zobacz również:
- Poród fizjologiczny - na czym polega?
- Jakie są czynniki zwiększające ryzyko przedwczesnego porodu?
- Poród w domu - za i przeciw
- Poród i pierwsze chwile z noworodkiem
- Pierwszy tydzień po porodzie, czyli jak pomóc młodej mamie?
- Połóg - trudny czas dla młodej mamy
- Współżycie po porodzie, kiedy pojawia się problem
- Poród prowokowany
Pielęgnacja krocza
Jest kilka zasad, których warto przestrzegać, aby rana poporodowa szybko się zagoiła.
- Po pierwsze należy często zmieniać podpaski i wkładki higieniczne. Powinny być one tak przymocowane, aby się nie przesuwały i można się było czuć komfortowo. Po oddaniu moczy najlepiej od razu skorzystać z płynów do higieny intymnej lub szarego mydła w celu przemycia krocza. Po oddaniu moczu również powinno się podcierać od przodu w kierunku odbytu. Jeśli z okolić krocza wyczujemy nieprzyjemny zapach, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
- Pamiętać należy również o dobrym odżywianiu się i piciu dużej ilości wody. W momencie wypróżniania się mogą pojawić się bóle, dlatego w przypadku pęknięcia krocza trzeciego i czwartego stopnia, lekarz może przepisać środki przeczyszczające.
Rana powinna zagoić się mniej więcej od 4 do 6 tygodni
Pielęgnacja krocza jest bardzo ważna szczególnie po porodzie. Przecież chyba każdej kobiecie zależy na szybkim powrocie do zdrowia i jak najlepszej opiece nad swoim maleństwem. Dlatego nie lekceważmy niepokojących objawów i dbajmy o swoją higienę intymną.
Komentarze do: Pielęgnacja krocza po porodzie