Do tej pory picie słodzonych napojów kojarzyło się jedynie ze wzrostem ryzyka otyłości i cukrzycy typu 2. Według najnowszych badań, u dziewczynek, które piją regularnie słodzone napoje, rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia wcześniejszej miesiączki. W dodatku wzrasta o nich ryzyko raka piersi w dorosłości.
Wyniki badań zespołu kierowanego przez Karin Michels, profesor nadzwyczajną z Harvard Medical School w Bostonie, ukazały się w Human Reproduction. Nigdy wcześniej nie zajmowano się tą tematyką.
Prof. Michels i jej zespół przeanalizowali dane 5 583 dziewczynek w wielu 9-14 lat, które uczestniczyły w badaniu zwanym Growing Up Today Study. W 1996 r. żadna z nich nie miesiączkowała. Dziewczynki obserwowano do 2001, w którym 159 z nich (3%) zaczęło menstruację.
W czasie 5-letniego badania, wymagano od nich, aby wypełniły ankietę, w której uwzględniono pytanie, jak często sięgały po słodzone napoje (zawierające sacharozę, glukozę lub syrop kukurydziany). Zapytano też o napoje, zawierające naturalny cukier (np. soki) oraz te zwierające słodziki.
Zobacz również:
- Zagryź PMS - jak się odżywiać zgodnie z fazami cyklu miesiączkowego?
- Jak pokonać bolesne miesiączki?
- Jakie są mity na temat zespołu napięcia przedmiesiączkowego?
- Zespół napięcia przedmiesiączkowego
- Zbyt długie cykle miesiączkowe
- Zbyt krótkie cykle miesiączkowe
- Menstruacja - wszystko co powinnaś wiedzieć o okresie
- Kubeczek menstruacyjny
1,5 porcji słodzonego napoju dziennie przyspiesza pierwszą miesiączkę o 2,7 miesiąca
Ponadto naukowcy zauważyli, że u dziewczyn w wielu od 9-18,5 lat, które piły więcej niż 1,5 porcji słodzonego napoju dziennie, istniało o 24% większe prawdopodobieństwo, że będą miały okres w następnym miesiącu.
Dziewczynki, które piły najwięcej słodzonych napojów, zaczynały miesiączkować przeciętnie w wieku 12,8 lat, podczas gdy te, które piły najmniej, wieku 13 lat.
Rezultaty były znaczące, nawet po usunięciu innych czynników przyspieszających miesiączkowanie, takich jak masa ciała, wysoka masa urodzeniowa, wysoka aktywność fizyczna, rasa, tożsamość etniczna, skłonności dziedziczne oraz to, jak często dziewczynki jadły posiłki z rodziną.
Naukowcy dostrzegli, że słodzone napoje mają wyższy indeks glikemiczny, niż te z naturalnie występującym cukrem, co podnosi poziom insuliny we krwi. Przyczynia się to do wzrostu stężenia hormonów płciowych, co przyspiesza pierwszą miesiączkę.
W dodatku szacuje się, że przyspieszenie pierwszej miesiączki o rok, powoduje wzrost ryzyka raka piersi o 5%.
Opracowała: Zuzanna Kućma
Komentarze do: Pierwsza miesiączka występuje szybciej u dziewczynek, które często piją słodzone napoje